متاورس فیسبوک پروژه های متاورس

متاورس فیسبوک چیست و آینده آن چطور پیش بینی می شود؟

در سال ۲۰۲۱، شرکت فیس بوک به متا تغییر نام داد و تمرکز خود را فراتر از رسانه های اجتماعی گسترش داد تا استفاده از متاورس را در بر بگیرد. متاورس فیسبوک به مشارکت فیسبوک در متاورس اشاره می کند که یک پلتفرم اجتماعی مبتنی بر واقعیت مجازی است. در این مقاله قصد داریم در مورد این پروژه صحبت کرده و دلیل تغییر نام فیسبوک به متا و دیگر ویژگی های این پلتفرم را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه با وب سایت متاورس یاب همراه باشید.

متاورس فیسبوک چیست؟

متاورس فیسبوک چیست؟

متاورس فیسبوک یک پلتفرم دیجیتال است که به کاربران اجازه می دهد وارد یک دنیای مجازی همه جانبه شوند. جایی که می توانند بدون نگرانی از محدودیت های مکان، با دوستان، خانواده و دیگر افراد در محیط سه بعدی تعامل داشته باشند. فیسبوک از طریق متاورس قصد دارد نحوه معاشرت، خرید، بازی و غیره کاربران را تغییر دهد. هدف فیسبوک این است که کاربران بتوانند از آواتارهای متاورس به عنوان نمایش مجازی از خود فیزیکی خود استفاده کنند.

ارزهای دیجیتال نیز نقش محوری در این پروژه بزرگ ایفا می کنند چرا که تمام تراکنش ها به کمک ارزهای دیجیتال اتفاق می افتند. این موضوع در مورد اهمیت رمز ارزها و بلاک چین در این عصر از نوآوری تکنولوژی ایفا می کند. فیسبوک متاورس همچنین شامل اقتصاد، هویت های دیجیتال، دولت غیر متمرکز و کاربردهای دیگر در تسهیل بازی ها و شبکه های اجتماعی خواهد بود. این پلتفرم به کاربران اجازه می دهد تا از یک مکان به مکان دیگر، مانند از یک فروشگاه به هر بخش لباس یا بازار برای خرید آیتم های مجازی، ارتباط برقرار کنند. به دلیل مقیاس عظیم و توانایی آن در نگهداری داده هایی مانند اشیا، هویت، استحقاق، تعاملات، پرداخت ها، تاریخچه و غیره، متاورس توسط فیسبوک در نوع خود منحصر به فرد است.

اولین گام فیس بوک برای تاسیس متاورس فیس بوک به سال ۲۰۱۴ باز می گردد، زمانی که شرکت پیشرو واقعیت مجازی در آن زمان یعنی Oculus را به قیمت ۲ میلیارد دلار تصاحب کرد. این معامله شامل عرضه ۲۳.۱ میلیون سهم فیسبوک و ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد بود (ارزش سهام فیسبوک در آن زمان برابر با ۱.۶ میلیارد دلار بود). فیسبوک همچنین در صورت برآورده شدن برخی نقاط عطف، انگیزه بیشتری برای دریافت پول نقد و پاداش سهام فراهم کرد. تیم Oculus که در آن زمان ارائه دهنده اصلی فناوری واقعیت مجازی بود، پیش از این تعداد زیادی سفارش برای هدست Oculus Rift دریافت کرده بود. آینده نگری فیسبوک در مشاهده پتانسیل واقعیت مجازی در مراحل اولیه به آن ها کمک کرد تا خود را برای متاورس امروزی آماده کنند. حتی در آن زمان زاکربرگ اظهار داشت که آن ها در حال آماده شدن برای پلتفرم های آینده هستند و Oculus نقشی محوری در ساخت یک پلتفرم اجتماعی همه جانبه ایفا می کند. فیسبوک از سال ۲۰۱۴ ماموریت دارد تا نحوه تعامل، ارتباط و بازی کردن ما را تغییر دهد.

پتانسیل متاورس فیسبوک به همین جا ختم نمی شود، افراد در نهایت قادر به شرکت در کلاس های واقعیت مجازی، حضور در نمایش ها و کنسرت ها، میزبانی از مهمانی های مجازی و غیره خواهند بود. مدیر عامل Oculus اظهار داشت که با هم کاری با تیم بااستعداد فیسبوک، آن ها می توانند به روش های جدیدی تغییر شکل دهند.

معرفی پروژه های متاورسی فیس بوک

معرفی پروژه های متاورسی فیس بوک

فیسبوک در حال کار روی تاسیس و به دست آوردن چندین پروژه مرتبط با متاورس برای بهبود تجربه متاورس فیسبوک است. در حالی که متا ادعا می کند از سازندگان حمایت می کند، گزارش ها نشان می دهند که متا قصد دارد نزدیک به ۵۰ درصد از فروش انجام شده در متای فیسبوک را به خود اختصاص دهد. این موضوع باعث شده است تا برخی از برندها برای هم کاری با غول شبکه های اجتماعی دچار تردید شوند. فیسبوک همچنین به تازگی اعلام کرده است که کاربران به زودی می توانند لباس های برند شده برای آواتارهای متاورس خود را از شرکت هایی مانند پرادا در اینستاگرام، فیسبوک و مسنجر خریداری کنند. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین پروژه های متاورسی فیسبوک می پردازیم.

دورکاری مبتنی بر واقعیت مجازی Horizon Workrooms

ایده اولیه فیس بوک برای خانه شما در متاورس، Horizon Workrooms است. این محصول به زودی به عنوان ارتقا تجربه خانگی فعلی عرضه خواهد شد. اینجا یک منطقه اشتراکی است که در آن می توانید دوستان خود را به گردش، تماشای فیلم و موارد دیگر دعوت کنید. در آینده، متاورس فیسبوک ایجاد و شخصی سازی محیط را برای همه ساده تر خواهد کرد؛ زیرا می قصد دارد این محیط مانند خانه کاربران باشد. علاوه بر این موارد در اطلاعیه کانکت ۲۰۲۱، به کاربران اطلاع داده شد که می توانند در خانه های خود نیز کار کنند. سرویس هایی مانند دراپ باکس، اسلک و بسیاری دیگر به زودی قادر به کار در فضای مجازی خواهند بود تا این شکل از ارتباط با دنیای خارج را حفظ کنند. همچنین گزینه های جدیدی برای محیط کاری شخصی وجود دارد که به کاربران اجازه می دهد به یک محیط حرفه ای روی بیاورند.

 VR Fitness در متاورس فیسبوک

به گفته متا، صنعت تناسب اندام آماده استفاده از فناوری بلاک چین مانند واقعیت مجازی برای لذت بخش کردن ورزش است. از بسیاری جهات، متاورس تاکنون توجه عموم را به خود جلب کرده است. از آنجا که افراد بیشتری محیط مجازی را به باشگاه های ورزشی واقعی ترجیح می دهند. دستگاه هایی مانند Meta uest ۲ ممکن است به تجهیزات ورزشی مورد نیاز شما تبدیل شوند. برنامه هایی برای فعالیت های فیزیکی در فیس بوک گنجانده خواهد شد، همانطور که با انتشار اخیر برای کوئست ۲ نشان داده شد. این ویژگی متاورس فیسبوک شامل گریپ های کنترلر لمسی بازطراحی شده خواهد بود.

صنعت گیمینگ در متاورس فیسبوک

به گفته کارشناسان، پلتفرم های بازی بیشتر برای هدایت سفره ای دریایی مناسب هستند. بخش بازی در حال حاضر یک پایگاه کاربری اختصاصی برای محیط مجازی، تنظیمات ۳ D و قلمروهای فانتزی دارد. Oculus گام های بزرگی در آوردن بازی به دیوایس ها برداشته است. با بازی های واقعیت مجازی مانند Ghost Warrior و Zenith، کاربران توانسته اند خود را با پتانسیل گسترده واقعیت مجازی آشنا کنند. متا همچنین اعلام کرد که GTA: San Andreas هم اکنون برای کوئست ۲ در حال توسعه است. تصور کنید در خیابان های جی تی ای مورد علاقه خود قدم می زنید و از دید اول شخص به گشت و گذار می پردازید. این خبر بسیاری از طرفداران بازی را هیجان زده کرده است.

پیام رسان های واقعیت مجازی

در سال ۲۰۲۱، متا امکان پیام رسانی سریع به دوستان از داخل هدست را معرفی کرد. متا علاوه بر این انتقال متون به تماس های صوتی را پیش بینی کرده است تا بتواند به سادگی با برقراری یک تماس به مقاصد واقعیت مجازی سفر کند.

واقعیت افزوده Spark

فیس بوک در حال حاضر حضور قدرتمندی در زمینه واقعیت افزوده در قالب Spark AR دارد. این سیستم امکان واقعیت افزوده را فراهم می کند که در آن کاربران می توانند اشیای مجازی قرار گرفته در دنیای واقعی را ببینند یا با آن ها تعامل داشته باشند. فیسبوک با Spark AR به شدت بر ماهیت اجتماعی واقعیت افزوده تاکید دارد. به عنوان مثال، تصور کنید که با دوستان خود به شکار طعمه می روید. راه اندازی چنین رویدادی تقریبا با هر آیتم یا منظره ای که بتوانید تصور کنید، آسان خواهد بود. به راحتی می توانید آن ها را در هر جایی که می خواهید قرار دهید. اپلیکیشن پولار حتی ساخت محتوا را برای کاربرانی غیر از برنامه نویسان آسان خواهد کرد.

سرمایه گذاری در بخش آموزش از طریق متاورس فیسبوک

چشم انداز متا برای آینده روشن تر به تلاش های آن ها برای خلق تجربیات آموزشی عالی ارتباط دارد. فیسبوک با درک این موضوع که آینده اینترنت در دنیای مجازی نهفته و برنامه ای ۱۵۰ میلیون دلاری را برای آموزش نسل بعدی تولیدکنندگانی که مطالب آموزشی همه جانبه تولید خواهند کرد، آغاز کرده است. علاوه بر این، فیسبوک متاورس با توسعه دهنده موتور بازی یونیتی هم کاری می کند تا به کاربران در توسعه مهارت های لازم برای تولید محتوای برجسته AR و VR کمک کند. متاورس فیسبوک در تلاش است تا با هم کاری با موسساتی مانند ویکتوری ایکس آر و بایوور، تجربیات باورنکردنی را به واقعیت تبدیل کند.

حریم خصوصی در متاورس فیس بوک

در حالی که بسیاری تلاش های فیسبوک را تلاش برای انحصارطلبی متاورس می دانند، زاکربرگ به درستی تاکید کرده که متاورس به قدری گسترده است که نمی توان آن را متعلق به یک نهاد دانست. به علاوه سطح دقتی که متا باید در رابطه با حریم خصوصی داده های کاربران داشته باشد، امنیت و موارد دیگر مانع از کسب درآمد شده و روند پیشرفت را کند کرده است. با این حال، این موارد نیز بسیار مهم هستند چرا که هیچ کاربری برای ثبت نام در پلتفرمی که داده های آن امن نیست، اطمینان نخواهد داشت.

آینده متاورس فیس بوک

آینده متاورس فیس بوک چگونه رقم خواهد خورد؟

هدف فیسبوک همواره فراهم کردن ارتباطات اجتماعی با کمترین مشکل بوده و آن ها با تصمیم بزرگ خود برای قدم گذاشتن در فضای متاورسی، چشم انداز خود از ارتباطات اجتماعی بدون مرز را تثبیت کرده اند. در حالی که برخی به متاورس و فرصت هایی که فراهم می کند بسیار انتقاد دارند، درک امکانات مختلفی که برای کسب درآمد فراهم می کند بسیار غیرعاقلانه خواهد بود. کسب و کارها می توانند با ارتباط با مخاطبان هدف خود در مکان هایی که قرار است باشند، یعنی متاورس فیسبوک، پتانسیل واقعی متاورس را کسب کنند. آواتارها نقش بسیار مهمی در تجربه کاربری ایفا خواهند کرد و زاکربرگ بر این حقیقت تاکید دارد که آواتارها می توانند لباس، ظاهر و حتی شکل بدن خود را شخصی سازی کنند. کاربران می توانند انتخاب کنند که بیشتر شبیه خودشان باشند یا ظاهر واقعیت مجازی دیگری برای خود ایجاد کنند. زاکربرگ با دادن این قابلیت به کاربران که چه چیزی بپوشند و چگونه نگاه کنند، قصد دارد کل تجربه را تعاملی تر کند. به عنوان مثال، می توانید برای رفتن به یک مهمانی لباس خاص یا برای یک جلسه لباس رسمی بپوشید.

تیم متا همچنین در حال هم کاری با Oculus است تا سخت افزار بهتری برای تجربه فراگیرتر برای کاربران ایجاد کند. متا قصد دارد با جفت کردن هدست های واقعیت مجازی با سنسورها، کاربران را قادر سازد تا با نگه داشتن آن ها و دریافت بازخورد در زندگی واقعی با استفاده از سنسورها، با اشیا در واقعیت مجازی تعامل داشته باشند. این کار کوچکی نیست چرا که تقلید از حس لامسه نیاز به هزاران تحقیق و کالیبراسیون دارد. اما به لطف تیم متاورس فیسبوک این کار کاملا امکان پذیر است. حسگر لمسی جدیدی که با ماده ای پلاستیکی ساخته شده با هم کاری دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون توسعه یافته است. ایده ماده پلاستیکی کم تر از ۳ میلی متر ضخامت دارد و در نتیجه آن را بسیار سبک می کند. در نهایت پیشنهاد می کنیم مقاله آینده متاورس در ایران را بخوانید.

سوالات متداول

متاورس فیسبوک چیست؟

متاورس فیسبوک یک پلتفرم دیجیتال است که به کاربران اجازه می دهد وارد یک دنیای مجازی همه جانبه شوند. جایی که می توانند بدون نگرانی از محدودیت های مکان، با دوستان، خانواده و دیگر افراد در محیط سه بعدی تعامل داشته باشند.

 VR Fitness در متاورس فیسبوک چیست؟

از آنجا که افراد بیشتری محیط مجازی را به باشگاه های ورزشی واقعی ترجیح می دهند. دستگاه هایی مانند Meta uest ۲ ممکن است به تجهیزات ورزشی مورد نیاز شما تبدیل شوند.

آینده متاورس فیس بوک چگونه رقم خواهد خورد؟

کسب و کارها می توانند با ارتباط با مخاطبان هدف خود در مکان هایی که قرار است باشند، یعنی متاورس فیسبوک، پتانسیل واقعی متاورس را کسب کنند و آواتارها نقش بسیار مهمی در تجربه کاربری ایفا خواهند کرد.

5/5 - (3 امتیاز)

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها