نحوه کار بلاک‌ چین دانشنامه

نحوه کار بلاک‌ چین چگونه است؟

  • توسط mahtab
  • 8 دقیقه

نحوه کار بلاک‌ چین چگونه است؟ در این مقاله قصد بر این داریم تا به صورت کامل راجب نحوه کار بلاک چین صحبت کرده و آن را به صورت کامل برای شما شرح دهیم. پس در ادامه همراه ما باشید تا به صورت کامل راجب آن صحبت کرده و شما را با آن و مطالب پیرامون آن صحبت کنیم. تیم تخصصی متاورس یاب شما را به صورت حرفه ای و به زبانی ساده با بلاک چین آشنا خواهد کرد.

نگاهی کوتاه بر بلاک چین

نگاهی کوتاه بر بلاک چین

در ابتدا بهتر است تا نگاهی داشته باشیم بر بلاک چین و اندکی با آن آشنا گردیم. در صورت تمایل می توانید مقاله اصلی بلاک چین را در سایت ما مطالعه کنید و با آن به صورت کامل تر آشنا گردید.خب در ابتدا باید گفت که بلاک چین فناوری است که در زمینه انجام تراکنش ها و ذخیره سازی تراکنش ها کاربرد داشته و به طور کلی در هر بحثی که تراکنش پذیر باشد استفاده می شود.

فناوری بلاک چین با توجه به ماهیتی که دارد موفق شده است تا واسطه ها و اشخاص ثالث مانند بانک ها و سازمان ها را از میان برداشته و اختیار ۱۰۰ در ۱۰۰ معامله را به دست دو طرفین معامله بدهد. امنیت نیز موضوعی مهم است که بلاک چین توانسته است آن را برای کاربران حل کند و امنیت خوبی را در این زمینه برقرار سازد.

نحوه کار بلاک‌ چین چگونه است؟

حال که نگاهی داشتیم بر بلاک چین، بهتر است که وارد بحث اصلی شویم‌ و آن را برای شما توضیح دهیم. در ادامه می توان گفت که هدف بلاک چین این است تا واسطه ها مانند بانک ها را از تراکنش ها حذف کرده و عملیات های این چنینی را بدون نیاز به واسطه ها انجام دهد. خوشبختاته وجود ارزهای دیجیتال به این کار صحبت کرده است و می توان این کار را مانند آب خوردن انجام داد.

در رابطه با ارزهای دیجیتال می توان این طور گفت که بخشی اصلی از بلاک چین بوده و اهداف آن را تسریع بخشیده است. در ادامه می توان گفت که بلاک چین زنجیره ای از بلوک ها بوده و هر بلوک لیستی از تراکنش های تایید شده را در خود ذخیره دارد.

برای بقای بلاک چین تعداد بالایی از رایانه های توزیع شده در سرتاسر جهان مشغول کار هستند و به همین دلیل به آن یک دفتر توزیع شده نیز گفته می شود اما دقیقا منظور از این اصطلاح چیست؟ این بدین معناست که هر گره یا همان کامپیوتر کپی از داده ها را در اختیار دارد که به سایر نود ها تعامل داشته تا با آنان همگام باشد.

هر بلاک چینی دارای قسمتی اصلی به نام فرایند ماینینگ است که براساس الگوریتم هشینگ قابل انجام است. منظور از هش نیز خروجی تابع ریاضی است. جالب است بدانید که خروجی آن هر مقدار می تواند باشد و اما خروجی آن یک مقدار منحصر بفرد بوده و دارای مقداری ثابت است.

در ادامه بهتر است بدانید که تابع هش یک طرفه بوده و با دارا بودن خروجی نمی توانید به مقدار خروجی آن دست پیدا کنید. حتی بهتر است بدانید که این یک طرفه بودن هش امنیت بلاک چین را بالا برده و باعث امنیت آن می شود.

نحوه کار بلاک چین در رابطه با مالکیت چگونه است؟

نحوه کار بلاک چین در رابطه با مالکیت چگونه است؟

خب در ادامه بحث بهتر است تا در خصوص این مورد صحبت کرده و بدانیم که نحوه کار بلاک چین در رابطه با مالکیت چگونه است؟ که در همین راستا می توان این طور گفت که مواردی مانند نام کاربری و پسورد در بلاک چین فاقد معنا بوده و کاربرد ندارد و از رمزنگاری کلید عمومی برای اثبات مالکیت در این فضا استفاده می شود که از آن به عنوان رمزنگاری نامتقارن نیز یاد می شود.

اما این کلید دقیقا چیست؟ در جواب باید گفت که این رمزنگاری از دو کلید خصوصی و عمومی بهره گرفته و همین مورد باعث شده است تا امنیت آن افزایش یافته و استفاده از آن به مقدار بالایی برسد که میزان استفاده از آن در شبکه های بلاک چین و سیستم های کامپیوتری به مقدار بالا احساس می شود.شما به عنوان یک کاربر برای این که بتوانید ارز دیجیتال را از دیگران دریافت کنید باید دارای کلید خصوصی باشید و آن را برای خودتان ایجاد کنید.

این کلید در حقیقت یک عدد تصادفی بسیار طولانی است که حدس زدن آن به معنای واقعی غیرممکن است. در ادامه باید گفت که در این لحظه نکته ای امنیتی وجود دارد و آن نیز این است که این کلید خصوصی تنها باید در دسترس شما باشد زیرا اگر کسی آن را داشته باشد می تواند به راحتی وارد شده و ارزهای شما را به سرقت ببرد.

در نتیجه تا جای ممکن کلید خصوصی خودتان را در جایی مخفی نگه دارید و آن را در دسترس کسی قرار ندهید. در ادامه این مسئله مطرح می شود که یک کاربر یا شخص چگونه می تواند برای ما ارز دیجیتال ارسال کند؟ کاربران برای این کار می توانند از کلید عمومی استفاده کنند.

کلید عمومی را می توانید در اختیار کاربران قرار دهید تا ارز دیجیتال را برای شما ارسال کنند که در این بین می توان به آن اشاره کرد که این کلید مانند شماره حساب عمل کرده و تبدیل نمودن کلید عمومی به کلی خصوصی تقریبا امکان پذیر نیست. انتقال بدین روش باعث افزایش امنیت در این زمینه شده است.

نحوه کار بلاک چین در راستای امنیت چگونه است؟

نحوه کار بلاک چین در راستای امنیت چگونه است؟

حال در راستای بحث بهتر است تا به صورت جامع در مورد امنیت بلاک چین صحبت کنیم و بدانیم که در بلاک چین چگونه امنیت تامین می شود. بلاک چین برای تامین امنیت خود از روش های زیادی بهره می گیرد که از این بین می توان به تکنیک های رمزنگاری پیشرفته و مدل های رفتاری، تصمیم گیری ریاضی و ‌‌‌…اشاره کرد. می توان این ادعا را کرد که در تامین امنیت بلاک چین مسئله تعییر ناپذیری و امنیت دارای اهمیتی ویژه بوده که در ادامه راجب این مسائل حیاتی بیشتر صحبت خواهد شد.

اجماع و تغییر ناپذیری

در ادامه می توان این توضیح را راجب این مورد داد که منظور از آن همان توانایی نود های یک شبکه به جهت رسیدن به اجماع برای ثبت کردن تراکنش ها و ساخت بلوک است. اما در ادامه در مورد تعییر ناپذیری می توان این طور گفت که منظور از آن جلوگیری از کپی شدن معاملاتی است که از قبل در سیستم ثبت گشته اند. ترکیب این رو باهم باعث شده است تا امنیت بلاک چین بسیار بالاتر برود.

در مورد الگوریتم اجماع می توان این طور گفت که این اطمینان را برای ما بوجود می‌آورد تا قوانین شبکه در حال اجرا بوده و تمام اعضا شبکه در خصوص وضعیت کنونی شبکه به توفق رسیده اند.حال این در حالیست که تعییر ناپذیری و یکپارچگی داده ها و حتی سابقه های تراکنش های انجام شده را بعد از تایید اعتبار هر بلوک ضمانت می کند.

رمزنگاری در امنیت شبکه بلاک چین

رمزنگاری در امنیت شبکه بلاک چین

به طور کلی در بلاک چین برای تامین امنیت داده های موجود به طور گسترده از رمزنگاری استفاده می شود. در همین راستا می توان گفت که توابع هش رمزنگاری از اهمیت بالایی برخوردار هستند و به طور کلی منظور از هش کردن فرایندی است که در آن یک تابع هش ورودی را با اندازه دلخواه دریافت می کند و سپس خروجی را با یک طول ثابت برمی گرداند.

در مورد این فرایند می توان این طور گفت که با کوچک ترین تغییری در ورودی، خروجی نیز تغییر خواهد کرد. اما اگر ورودی دارای مقدار ثابت باشد و هر چه قدر که تابع اجرا شود، خروجی باز هم یکی خواهد بود.در حالت کلی خروجی های توابع هش در فضای بلاک چین به عنوان شناساگر های خاص و ویژه در بلوک داده ها استفاده می شوند.

در نحوه کار بلاک چین هش هر بلوک توسط هش بلوک قبل ایجاد شده و همین نحوه ‌کار نیز باعث ایجاد زنجیره بلوک شده است. در نتیجه می توان این چنین ادعا کرد که هش هر بلوک به هش بلوک قبلی وابسته است و وابستگی دارد. در نکته آخر نیز می توان گفت که شناساگر های هش نقش مهمی در رابطه با تغییرناپذیری بلاک چین و حتی امنیت بلاک چین دارند.

اقتصاد رمزنگاری

حال منظور از اقتصاد و امنیت اقتصاد چیست؟ منظور از این مورد این است که شبکه بلاک چین انگیزه اقتصادی بیشتری به جهت عمل صادقانه نسبت به رفتار های مخرب برای نود ها ایجاد می کند. به عنوان مثال کاربری که صادقانه عمل کند از شبکه بیت کوین پاداش دریافت خواهد کرد و اگر رفتاری مخرب داشته باشد توان محاسباتی وی و برق مصرف وی انگار تلف شده است. همین امر قادر است تا امنیت بلاک چین را در برابر حمله های احتمالی که هدف آنان کنترل اجماع شبکه است تامین نماید. در نهایت پیشنهاد می شود مقاله تفاوت بلاک چین و پایگاه داده را بخوانید.

سوالات متداول نحوه کار بلاک‌ چین

نحوه کار کیف پول بلاک چین چگونه است؟

این کیف پول ربطی به خود بلاک چین ندارد ولی در مقاله جداگانه به آن پرداخته شده است که می توانید مطالعه کنید.

نحوه کار بلاک چین در مورد امنیت چگونه است؟

نحوه کار بلاک‌ چین در این خصوص از تکنیک های رمزنگاری پیشرفته و مدل های رفتاری و تصمیم گیری ریاضی استفاده کرده است.

نحوه کار بلاک چین چگونه است؟

در طول مقاله به صورت کامل راجب نحوه کار بلاک چین صحبت شد که می توانید مطالعه کنید.

امتیاز دهید
mahtab

mahtab

من کارشناس هوش مصنوعی و محقق در زمینه متاورس و ارائه دهنده مطالب آموزشی در مورد متاورس از سال 2019 هستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها