بلاک چین چیست؟ دانشنامه

بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟ + دلایل اهمیت و ساختار blockchain

 • توسط mahtab
 • 8 دقیقه

بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟ نام بلاک چین را در کنار نام ارزهای دیجیتال و کریپتو ها زیاده شنیده اید و برایتان این سوال مطرح شده است که دقیقا بلاک چین چیست و چه کاربردهایی دارد؟ در این مقاله قصد داریم به زبانی ساده و بسیار تخصصی راجب این موضوع صحبت کرده و شما را به صورت حرفه ای با دنیای بلاک چین آشنا کنیم. پس در ادامه همراه تیم تخصصی سایت متاورس یاب باشید تا با دنیای جدید آشنا شوید.

بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟

بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟

در دنیای واقعی شما برای انجام تراکنش های مالی خود به یک واسطه مانند بانک ها و یا موسسات نیاز خواهید داشت و به عبارتی یک واسطه و شخصی ثالث در این بین وجود دارد. ولی وجود بلاک چین این واسطه ها را حذف کرده است به گونه ای که شما برای انجام تراکنش های خود در بستر بلاک چین به هیچ واسطه ای نیاز نداشته و بدون شخص ثالث می توانید معاملات و تراکنش های خود را به صورت مستقیم با طرف مقابل انجام دهید که اصطلاحا به این عمل همتا به همتا گفته می شود.

برای امینت بیشتر، بلاک چین از رمزنگاری برای انجام تراکنش ها و معاملات خود استفاده می کند و حتی این رمزنگاری نیز در خرید و فروش ارزهای دیجیتال وجود دارد. شخص های ثالث و واسطه ها دارای یک موقعیت مشخص بوده و به طور اصطلاح به آنان متمرکز گفته می شود ولی در مقابل بلاک چین عیرمتمرکز بوده و در سرتاسر این جهان دیجیتالی پهناور پخش است.

دفتر کل توزیع شده نامی است که به محل نگهداری بلاک چین ها گفته می شود. این شبکه به صورت کامل در دسترس تمام اعضا شبکه قرار گرفته و به آنان دسترسی دارند و حتی حساب و کتاب ها با جزئیات کامل برای کاربران و اعضای شبکه شفاف و در دسترس است. این شبکه در حقیقت زنجیره ای بهم پیوسته از کامپیوتر ها است که درستی تراکنش های انجام شده بین دو کاربر معامله را تایید کرده و آن را به شبکه بلاک‌ چین می‌ افزاید.

ساختار بلاک چین چیست؟

ساختار بلاک چین چیست؟

ساختار blockchain چیست؟ در ادامه حتما این سوال برایتان مطرح شده است که دقیقا منظور از ساختار بلاک چین چیست و چه نوع ساختاری دارد؟ در ادامه بدین سوال به صورت کامل و زبانی ساده توضیح خواهیم داد تا با آن به صورت تخصصی آشنا شوید. در جواب باید گفت که بلاک چین از بلوک هایی ساخته شده است که هر بلوک از بلاک چین دارای اطلاعاتی دیجیتالی است که شامل سه بحش می شود که این بخش ها عبارتند از:

 • اطلاعات مربوط به تراکنش های کاربر: در این قسمت اطلاعات مربوط به تراکنش های کاربر ذخیره می شود که از این بین می توان به تاریخ، زمان و مبلغ آخرین خرید بیت کوین کاربر اشاره کرد.
 • اطلاعات شرکت کنندگان در معاملات: استفاده نمودن از امضای دیجیتال بجای نام واقعی کاربران، خرید کاربران بدون هیچ نوع اطلاعات شناسایی توسط امضای دیجیتال ثبت خواهد گردید.
 • تفاوت اطلاعات بلوک ها با یکدیگر: در این رابطه باید گفت که هر بلوک یک کد منحصر بفرد و خاص خود به نام هش داشته و آن را ذخیره می کند تا توسط آن کاربران قادر باشند هر بلوک را با بلوک دیگری تشخیص دهند. بدین طریق ترتیب بلوک های مربوط به دو معامله با جزئیات یکسان به موجب کد های ویژه و منحصر بفرد آنان از هم قابل تفکیک خواهند بود.
نحوه کار بلاک چین چگونه است؟

نحوه کار بلاک چین چگونه است؟

حال بهتر است تا در ادامه به بحث نحوه کار بلاک چین پرداخته و بدانیم که چگونه کار می کند؟ در همین راستا از بیت کوین و تراکنش های بیت کوین کمک خواهیم گرفت تا بتوانیم به زبانی ساده شما را با نحوه کار بلاک چین آشنا کنیم. اطلاعات تراکنش های این ارز دیجیتال به صورت کامل در بلاک چین ذخیره می شود و اگر کسی بخواهد یک بیت کوین را دو بار بفروشد و معامله کند و به عبارتی کلاه برداری کند، بلاک چین جلوی این عمل را می گیرد.

هر بلوک در بلاک چین در زمانی که اطلاعات تازه و جدید را دریافت می کند آن را در خود ذخیره کرده و به بلاک چین اضافه می کند. بدین شیوه شبکه ای از بلوک ها تشکیل شده و عبارت بلاک چین محقق می شود و به جهت این که یک بلوک به بلاک چین افزوده شود باید مراحل زیر طی شود که عبارتند از:

 • در اولین قدم یک معامله باید انجام شود.
 • بعد از خرید معامله باید تایید گردد که این کار توسط شبکه ای از کامپیوتر ها که بلاک چین را تشکیل می دهند صورت می پذیرد. این شبکه توسط کامپیوتر بررسی می کند که آیا معامله مطابق میل شما انجام شده است یا نه!
 • محل ذخیره سازی یک معامله باید دقیقا در دل یک بلوک باشد. بعد از این که درستی معامله شما تایید شد اطلاعات در یک بلوک اختصاصی ثبت می گردد. در آن محل اطلاعات شما در کنار اطلاعات مشابه بسیاری دیگر قرار می گیرد.
 • در پایان نیز به هر بلوک یک هش یا همان کد باید اختصاص داده شود. بعد از این که تمام معاملات یک بلوک تایید شد، باید به آن یک کد شناسایی تحت عنوان هش داده شود. بعد از این که هش اختصاصی گرفته شد، آن بلوک به بلاک چین افزوده می شود.
اهمیت بلاک چین در چیست؟

اهمیت بلاک چین در چیست؟

حال در ادامه مطالب گفته شد بد نیست تا نگاهی داشته باشیم بر اهمیت بلاک چین و بدانیم که چرا دارای محبوبیت بالایی است. در همین راستا باید گفت که بلاک چین دارای کاربرد های فراوانی بوده و حتی می توان از واژه نامحدود برای کاربردهای بی نظیر آن استفاده کرد.

بلاک چین می تواند در هر جایی که تراکنش پذیر باشد استفاده شود که از این بین برای نمونه می توان به املاک و حمل و نقل پول اشاره کرد. بلاک چین همچنین می تواند مانع کلاه برداری شده و مانند سدی آهنین در برابر کلاه برداری باشد زیرا هر تراکنش که انجام می شود، تماما با جزئیات کامل در آن ثبت شده و هر دو طرف معامله می توانند به این جزئیات و اطلاعات دست پیدا کنند.

چالش های آینده بلاک چین برای دولت ها

چالش های آینده بلاک چین برای دولت ها

قطعا بلاک چین برای دولت ها و سازمان های متمرکز خوشایند نبوده و چالش هایی را در این رابطه به همراه خواهد داشت که از این بین می توان برخی از چالش ها را نام برد. در ادامه می توان گفت که آینده بلاک چین، کاهش قدرت دولت ها در رابطه با چاپ پول و اخذ مالیات را به همراه خواهد داشت و در ادامه نهاد حاکمیت ملی در تامین هزینه های مربوط به خود با چالش های قابل توجهی رو به رو خواهد شد.

از چالش هایی که آینده بلاک چین برای دولت ها به همراه خواهد داشت می توان موارد زیر را نام برد که عبارتند از:

 • استفاده نمودن کمپانی های بزرگ و عظیم تکنولوژی و فناوری از بلاگ چین و این خلا قانونی به جهت فرار مالیاتی
 • با قدرت گرفتن و فراگیر شدن بلاک چین و موارد مربوط و پیرامون آن ردیابی مبادلات و گرفتن مالیات از تراکنش ها بوسیله دولت ها سخت و در نهایت غیرممکن می شود.
 • با توسعه یافتن و گسترده تر شدن مبادلات ارز دیجیتال، استقبال و امکان چاپ پول ملی برای دولت ها محدود می شود.
کیف پول blockchain چیست؟

کیف پول blockchain چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال محلی است که می توانید دارایی ها و ارزهای دیجیتال خودتان را در آن ذخیره کنید که تعدادی بسیاری از کیف پول های دیجیتالی در جهان وجود دارد که از بهترین آنان می توان به کیف پول بلاک چین اشاره کرد. همان طور که شاید بدانید کیف پول بلاک چین یک کیف پول ارز دیجیتال آنلاین برای نگهداری ارزهای دیجیتال است که می تواند از ارزهای بسیاری پشتیبانی کند که از معروف ترین آنان می توان به بیت کوین و اتریوم اشاره کرد.

همچنین این کیف پول این قابلیت را به شما می دهد تا ارزها را باهم مبادله و معامله کنید. این کیف پول دارای امنیت خوبی است و تراکنش های آن به ایمن ترین روش انجام خواهد شد. این ولت از سیستم عامل های اندروید و ios پشتیبانی کرده و همچنین دارای نسخه وب نیز است.

این ولت از ۲۲ ارز فیات پشتیبانی کرده و همچنین از ۲۵ زبان زنده جهان نیز قابلیت پشتیبانی دارد. از اصلی ترین ارزهایی که این کیف پول پشتیبانی می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:بیت کویناتریومالگورندبیت کوین کشاستلار تتر

سوالات متداول

بلاک چین چیست؟

بلاک چین فناوری است که موفق شده است تا شخص ثالث را حذف کرده و بدین وسیله تنها دو طرف معامله را وارد معامله کند.

مهم ترین چالش آینده بلاک چین چیست؟

از مهم ترین چالش های آن می توان بدین موضوع اشاره کرد که قدرت را از دولت ها در خصوص اخذ مالیات گرفته است.

کیف پول بلاک چین از کدام ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند؟

کیف پول بلاک چین از ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم و … پشتیبانی می کند که در مقاله به صورت کامل راجب آن صحبت شد.

کیف پول بلاک چین از چند زبان زنده دنیا پشتیبانی می کند؟

این کیف پول از ۲۵ زبان زنده دنیا پشتیبانی می کند.

5/5 - (1 امتیاز)
mahtab

mahtab

من کارشناس هوش مصنوعی و محقق در زمینه متاورس و ارائه دهنده مطالب آموزشی در مورد متاورس از سال 2019 هستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها