تفاوت بلاک چین و پایگاه داده دانشنامه

تفاوت بلاک چین و پایگاه داده

  • توسط mahtab
  • 17 دقیقه

تفاوت بلاک چین و پایگاه داده در چیست؟ در این مقاله نگاهی خواهیم داشت بر این موضوع و به صورت تخصصی همراه با زبانی ساده آن را برای شما شرح خواهیم داد. می دانیم که از هر دو برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می شود ولی دقیقا تفاوت بین این دو چیست؟ در ادامه همراه متاورس یاب باشید تا به صورت تخصصی با این تفاوت ها آشنا شوید.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

در اولین قدم بهتر است تا به صورت کلی با بلاک چین آشنا شده و آن را همراه با کاربرد و ویژگی هایش بشناسیم تا در شناخت تفاوتش با پایگاه داده دچار مشکل نشویم. در همین راستا می توان گفت که بلاک چین یک شبکه و فناوری است که شخص ثالث و واسطه را از تراکنش ها حذف کرده و باعث شده است تا دو طرف به طور مستقیم معاملات را باهم انجام دهند و به همین غیرمتمرکز به شمار می آید.

اطلاعات مربوط به تراکنش ها در تعداد بسیاری از رایانه ها ذخیره شده است که به صورت زنجیر وار بهم متصل شده و به همین اطلاعات در کامیپوتر های زیادی تایید و ذخیره می شود که این مورد باعث می شود تا امنیت آن نیز بالاتر برود. در ادامه به برخی از مهم ترین مزایای بلاک چین اشاره خواهیم کرد تا دیدگاهی جامع تر پیدا کنید که عبارتند از:

کاهش زمان

بلاک چین سرعت بی نظیری به تراکنش های مال می بخشد بدین صورت که می توان در سریع ترین زمان ممکن و تنها در یک لحظه پول را از این سر دنیا به آن سر دنیا فرستاد. همین عمل اگر بخواهد توسط صنعت بانکداری سنتی انجام شود قطعا بسیار زمان بر خواهد بود ولی توسط بلاک چین می توان این انتقالات را در زمانی سریع انجام داد.

تراکنش های غیرقابل تغییر

تراکنش های غیرقابل تغییر

جالب است بدانید که تراکنش های بلاک چین غیرقابل تغییر بوده و نهایی است. بدین جهت شبکه بلاک چین تنها به گونه ای طراحی و ساخته شده است که تنها بتوان اطلاعات را در آن وارد کرد و این بدین معناست که وقتی یک بلوک جدید در بلاک چین ایجاد می شود، دیگر نمی توان آن را تغییر داد و یا حذف کرد.

شفافیت

این شبکه به کاربران این قابلیت را می دهد تا بدون نیاز به شخص ثالث و واسطه بتوانند به راحتی تراکنش های خودشان را انجام دهند که این عمل باعث می شود تا اعتماد کاربران به سیستم نیز افزایش یابد.

امنیت

امنیت

به جهت اطمینان از قفل شدن اطلاعت در داخل زنجیره از رمزنگاری پیشرفته در بلاک چین استفاده می شود و در همین راستا باید بدانید که هر بلاک در شبکه بلاک چین دارای هش قبلی است که این باعث می شوند تا آن را تغییر ندهند.

غیرمتمرکز بودن

از مهم ترین موارد قابل توجه در مورد بلاک چین ای است که هیچ سازمان و یا مرجع واحدی بر آن نظارت ندارد و این نیز بدین معناست که هیچ مدیر و واسطه ای نیز وجود نداشته و برابری در بین تمام کاربران این شبکه حاکم است. در ادامه می توان گفت که شبکه بلاک چین قوانین استانداردی در خصوص روش تبادلات داده ها و اطلاعات بلاک چین در هر گره یا نود دارد.

پایگاه داد چیست؟

پایگاه داد چیست؟

حال در ادامه بهتر است تا نگاهی به پایگاه داده انداخته و به صورت کامل با آن آشنا شویم‌. پایگاه داده درست در مقابل بلاک چین قرار داشته و بر خلاف آن است و یک دفتر مرکزی به شمار آمده و دارای مدیر نیز است. در پایگاه داده امکان نوشتن و خواندن را نیز خواهید داشت و این یکی از ویژگی های منحصر بفرد پایگاه داده است.

برای خواندن و نوشتن باید فقط طرفینی که دارای دسترسی مناسب باشند اقدام کنند و این اعمال را انجام دهند. جالب است بدانید که پایگاه می تواند داده های مشابه همراه با تاریخچه آنان را در خود ذخیره کند. این عمل با یاری گرفتن از یک مرجع معتبر و معتمد صورت می گیرد که مدیریت سرور را بر عهده دارد.

می توان گفت که متمرکز بودن مزایای بسیار خوبی را برای پایگاه داده به همراه دارد که می توانید برای نمونه به این مورد اشاره کرد که مدیریت داده ها را برای پایگاه داده آسان تر می کند و همچنین بسیار سریع تر و آسان تر می توان به داده ها دسترسی داشت که با این حال دارای یک سری مشکلات است که اندکی جلوتر با آنان آشنا خواهید شد.

از مهم ترین مشکلات پایگاه داده می توان به این مسئله اشاره کرد که ممکن است داده ها خراب شوند و برای جلوگیری از این کار معمولا از داده ها نسخه پشتیبان تهیه می شود. از دیگر مشکلات پایگاه داده می توان به این اشاره کرد که اگر شخصی کنترل پایگاه داده را تغییر دهد، اصلاح آن پایگاه داده با مشکل مواجه خواهد شد.

حال بهتر است تا نگاهی داشته باشیم بر ساختار و فنی پایگاه داده که در همین راستا می توان گفت یک دیتابیس از ساختار داده به جهت ذخیره سازی داده ها و اطلاعات استفاده می کند. می توان گفت که همه اطلاعاتی که در یک دیتابیس ذخیره می شود می تواند توسط یک زبان sql مورد پرس و جو قرار بگیرد.

به صورت کلی پایگاه داده قادر است تا انواع داده ها ذخیره کند و پشتیبانی قادر برای شرکت های مدرن باشد. همچنین جالب است بدانید که برای میلیون ها رکورد مقیاس بندی نیز می تواند پشتیبانی توانا باشد. در ادامه به معرفی مزایا و ویژگی های پایگاه داده خواهیم پرداخت که عبارتند از:

قابل تنظیم بودن

قابل تنظیم بودن

پایگاه داده به صورت متمرکز و مرکزی مدیریت شده و بدین شیوه این قابلیت را دارند تا به صورت بهینه راه اندازی شوند. همچنین به دلیل معماری و ساختار ویژه‌ ای که دارند می توان به راحتی داده ها را در هر مکانی که می شود و تمایل داریم ذخیره کرد و یا منتقل نمود.

استواری و ثبات

یکی مهم ترین مزایا و ویژگی های پایگاه داده ها این است که قادر است تا حجم بالایی از تراکنش ها را تحمل کند. دلیل آن نیز این است که متمرکز بوده و قادر هستند تا داده ها را آپدیت کنند.

پشتیبانی گیری

در پایگاه داده سیستم های پشتیبان گیری و بازیابی وجود دارد که می توانند به صورت خودکار نیز این کار را انجام دهند تا عملیات حفاظت از داده های تجاری به صورت کامل ایجاد شده و از بروز مشکل نیز جلوگیری شود. به صورت کلی اهمیت دادن به این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا بازیابی اطلاعات را آسان می کند.

رابط چند کاربره

از دیگر ویژگی هایی که باعث شده است تا پایگاه داده دارای محبوبیت بالا باشد این است که از انواع مختلفی از رابط کاربری مانند رابط گرافیکی و رابط برنامه های کاربری استفاده کرده و آنان را ارائه می دهد. در ادامه همراه ما باشید تا وارد بحث اصلی شده و به تفاوت بلاک چین و پایگاه داده بپردازیم.

مهم ترین تفاوت های بلاک چین و پایگاه داده

مهم ترین تفاوت های بلاک چین و پایگاه داده

حال در ادامه وارد بحث اصلی یعنی تفاوت بلاک چین و پایگاه داده شده و آنان را به صورت کامل و زبانی ساده برای شما شرح خواهیم داد‌. پس در ادامه همراه ما باشید تا با تفاوت های این دو به صورت حرفه ای آشنا شوید که عبارتند از:

اختیار و کنترل مهم ترین تفاوت بلاک چین و پایگاه داده

از مهم ترین تفاوت های آنان می توان به نحوه کار مرجع اشاره کرد و این بدین معنی است که پایگاه داده متمرکز و مرکزی بوده و فعالیت های خود را به صورت متمرکز انجام می‌ دهد ولی در بلاک چین نحوه کار اندکی متفاوت است. بلاک چین فناوری اس غیرمتمرکز بوده و تمام فعالیت ها و تراکنش ها در آنان به صورت غیرمتمرکز انجام می شود که همین موضوع باعث شده است تا بلاک چین به عنوان نسل آینده تراکنش ها در نظر گرفته شود.

غیرمتمرکز بودن تغییرات بزرگی را در سیستم فعلی پدید خواهد آورد زیرا توسط این مورد تمام سیستم ها به صورت مستقل کار کرده و دست واسطه ها و شخص ثالث از فعالیت ها کوتاه خواهد شد و به طور کلی شبکه می تواند به صورت مستقل کار کند و نیازمند بودن به کنترل متمرکز را برطرف سازد.

اما همان طور که اشاره کرد پایگاه داده کاملا بر خلاق بلاک چین عمل کرده و براساس متمرکز بودن کار می کند. به عنوان مثال یک پایگاه داده برای مدیریت به یک مدیر نیاز خواهد داشت تا عملیات های مربوط به اصلاح و کنترل را به صورت دلخواه و هر جور که می خواهد انجام دهد.

پایگاه داده بدون مدیر قابلیت فعالیت ندارد و به طور کلی نیازمند یک مدیر خواهد بود. مدیر در پایگاه داده دارای قدرت بالایی است به گونه ای که می تواند موارد را ایجاد، حذف و ویرایش و … کند. همچنین مدیر قادر است تا بهینه سازی عملکرد را انجام داده و این عمل از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا باعث می شود تا یک پایگاه داده بزرگ که به مرور زمان کند می شود، بهبود یابد.در رابطه روابط مدیر با کاربران پایگاه داده می توان گفت که مدیر قادر است تا نقش ها را به کاربران واگذار کرده و کاربران نیز با توجه به نقشی که دارند قادر هستند تا به مدیریت پایگاه داده بپردازند.

معماری قابل توجه ترین تفاوت بلاک چین و پایگاه داده

معماری قابل توجه ترین تفاوت بلاک چین و پایگاه داده

از دیگر تفاوت های بلاک چین و پایگاه داده می توان به معماری آنان اشاره کرد زیرا یک‌ پایگاه داده براساس معماری کلاینت_سرور ساخته شده است. این معماری هم در مقیاس های کوچک و مقیاس های بزرگ کاربرد داشته و منظور از کلاینت ها همان گیرنده ها هستند.

سرور ها هم نیز به عنوان یک واحد پردازش متمرکز عمل می کنند. اتصال بین این دو نیز توسط یک اتصال ایمن حفظ خواهد شد. ساختار شبکه توزیع شده ساختاری است که بلاک چین از آن استفاده کرده که از آن به نام شبکه همتا به همتا نیز یاد می شود.

در این شبکه کاربران قادر هستند تا توسط پروتکل های رمزنگاری ایمن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در این شبکه هیچ نود متمرکزی وجود ندارد و نود ها قادر هستند تا به صورت جمعی در الگوریتم اجماع شراکت کنند. از محبوب ترین الگوریتم های این حوزه می توان به pow اشاره کرد که برای حل معادلات پیچیده ریاضی به ماینر ها نیاز دارد اما پایگاه داده به این موارد نیاز نداشته و روش متمرکز وابسته است. کنترل تمام جنبه های پایگاه داده بر عهده مدیر بود و بدین شیوه متمرکز بودن معنا پیدا می کند.

تغییر ناپذیری و مديريت داده ها از تفاوت های بلاک چین و پایگاه داده

از تفاوت های جالب دیگر می توان به این مورد اشاره نمود که در این راستا می توان گفت که ذخیره و بازیابی اطلاعات در پایگاه داده بسیار راحت بوده که در آن اطلاعات می توانند حذف شده و در صورت نیاز نیز با موارد جدید جایگزین شوند.

در ادامه می توان در مورد بلاک چین این طور گفت که از تغییر ناپذیری پشتیبانی کرده و این بدین معنی است که اگر داده ها یک بار نوشته شوند دیگر نمی توان آنان را تغییر داد یا پاک کرد و یا حتی جایگزین کرد. به طور کلی تغییر ناپذیری بدین معنی است که هیچ دستکاری در داده های شبکه صورت نمی گیرد.

پایگاه داده فاقد تغییر ناپذیری بوده و به همین دلیل ممکن است تا هک شوند و مورد دستکاری قرار گیرند و با یک نگاه کلی می توان گفت که در بلاک چین فقط از دو عملیات خواندن و نوشتن پشتیبانی می شود.

شفافیت جالب ترین تفاوت بلاک چین و پایگاه داده

شفافیت جالب ترین تفاوت بلاک چین و پایگاه داده

از دیگر ویژگی های مطرح بلاک چین می توان به این اشاره کرد که دارای شفافیت بوده و می تواند به راحتی اطمینان و اعتماد مردم را جلب کند و هر کاربری با ابزار مناسب می تواند داده ها را پس از نوشتن در بلاک چین عمومی تایید کند.درست در مقابل بلاک چین، پایگاه داده از شفافیت پشتیانی نکرده و در صورت تمایل کاربران قادر به تایید اطلاعات نیستند.

ولی یک مدیر قادر است تا مجموعه ای از داده ها را عمومی کرده ولی با این کار نیز قابلیت تایید داده ها توسط یک کاربر امکان پذیر نیست. بلاک چین دارای یکپارچگی است که بخاطر تغییر ناپذیری این امر ممکن شده است. در بلاک چین داده ها و اطلاعات بعد از ذخیره شدن به هیچ عنوان تغییر نمی کنند پس به همین دلیل یکپارچگی داده ها حفظ می شود.

هزینه پیاده سازی برجسته ترین تفاوت بلاک چین و پایگاه داده

در ادامه از تفاوت بین بلاک چین و پایگاه داده می توان به هزینه آنان اشاره کرد که در همین راستا می توان گفت پایگاه داده دارای هزینه کمتری نسبت به بلاک چین بوده و بلاک چین فناوری جدیدی به شمار می آید که در همین راستا می توان ادعا کرد به همین دلیل دارای قیمت بالاتری نیز است.

در ادامه می توان گفت که بلاک چین از قبل در حال فعالیت بوده و باید از فناوری های جدید استفاده کند و به اجرای قدرتمندی در این زمینه نیاز دارد و صرفا نمی تواند به عنوان یک افزونه در سیستم موجود و فعلی ادغام شود. در مورد پایگاه داده می توان گفت که با فناوری های موجود کار کرده و در بسیاری از سیستم های خارج محدوده نیز کار می کند تنظیم و مقیاس پذیری آن نیز آسان است.

اگر در صدد آن هستید که مشاغل خودتان را با کم ترین هزینه و با سرعت خوب راه اندازی کنید این مورد انتخابی عالی برای شماست. ولی در یک نگاه کلی می توان گفت که بلاک چین نیز می توان مورد مناسبی باشد زیرا هزینه های مربوط به مدیریت رل در بر نمی گیرد که در نتیجه می تواند در هزینه ها صرفه جویی خوبی را شامل بشود.

سرعت و عمل کرد از تفاوت های بلاک چین و پایگاه داده

سرعت و عمل کرد از تفاوت های بلاک چین و پایگاه داده

از تفاوت های بیت بلاک چین و پایگاه داده می توان به سرعت آنان اشاره کرد که از اهمیت بالایی برخوردار است. در همین رابطه جالب است بدانید که پایگاه داده دارای سرعت بیشتری بوده و زمان اجرای بالایی دارد و قادر است تا میلیون ها داده را در هر زمان کنترل نماید.

می توان ادعا کرد که بلاک چین نسبت به پایگاه داده دارای سرعت بسیار کمتری است ولی دلیل آن نیز این است که بلاک چین یک فناوری جدید بوده و زمان بر است تا با فناوری های قدیمی مثل پایگاه داده وفق پیدا کند. در مورد انجام تراکنش هر عملی که در پایگاه داده انجام می شود در بلاک چین نیز انجام خواهد شد ولی به علت انجام عملیات های بیشتر قطعا زمان بیشتری نیاز است تا بلاک چین فعالیت های لازم را انجام دهد که از این بین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تایید و امضا: در مورد تایید امضا در بلاک چین می توان گفت که وقتی معاملات بلاک چین انجام می شود، توسط الگوریتم های رمزنگاری به حالت رمزنگاری امضا می شوند. دلیل انجام این کار این است تا اطمینان حاصل شود یک تراکنش معتبر است. انجام این فرآیند پیچیده بوده و به همین دلیل نیازمند زمان است. یک پایگاه داده نیاز نیست تا مراحل گفته شده را طی کند و به همین دلیل سرعتش افزایش می یابد زیرا عمل تایید امضا به طور کلی زمان بر است.

سازوکارهای اجماع: بلاک چین متمرکز بوده و برای تایید معاملات خود به مکانیسم اجماع متکی است و همچنین مکانیسم اجماع نیز دارای روش های مختلفی است و در سرعت نیز دارای تفاوت هایی باهم هستند. پایگاه داده کمتر دخیل این موارد شده زیرا دارای ماهیتی متمرکز است. به طور خودکار هر تراکنش در پایگاه داده تایید شده و توسط صف نیز می تواند سریع تر انجام شود.

ذخیره سازی: در پایان می رسیم به بحث ذخیره سازی که در همین راستا می توان گفت که بلاک چین یک شبکه کامل به شمار آماده که در این شبکه کامل هر نود دارای نقش به خصوص خود است و نقشی اساسی دارد. به جهت اطمینان حاصل کردن از این که هر نود قادر است تا در شبکه شرکت کند، هر داده و اطلاعات معامله باید بوسیله هر نود شبکه ذخیره و سپس تایید شود.

سه مورد گفته شده در بالا باعث شده است تا سرعت بلاک چین به شرت کاهش یابد و در نتیجه می توان گفت هنور در حال حاضر پایگاه داره دارای سرعت بیشتری در این زمینه است.

اهمیت دانستن تفاوت بلاک چین و پایگاه داده در چیست؟

بلاک چین و پایگاه داده هر دو از بهترین های این زمینه بوده و دارای خصوصیات و ویژگی های خاص خود هستند و ما به عنوان کاربران این شبکه ها باید با آنان آشنایی داشته تا بتوانیم به صورت اصولی با آنان کار کرده و یکی را برای انجام فعالیت های خود گزینش کنیم. در صورت تمایل می توانید از مشاوره های تیم متاورس یاب در این زمینه استفاده کنید.

سوالات متداول

تفاوت بلاک چین و پایگاه داده در چیست؟

در مقاله به صورت کامل و زبانی ساده راجب این تفاوت ها صحبت شد که می توانید مشاهده کنید.

مهم ترین تفاوت بلاک چین و پایگاه داده چیست؟

از مهم ترین تفاوت ها می توان به این اشاره کرد که بلاک چین واسطه را حذف کرده ولی پایگاه داده این طور نیست.

آینده در دستان کدام یک خواهد بود؟

با توجه به تفاوت بلاک چین و پایگاه داده، آینده در دستان بلاک چین خواهد بود.

امکان ویرایش اطلاعات در کدام یک وجود دارد؟

در پایگاه داده می توان اطلاعات را ویرایش کرد.

کدام یک شامل هزینه کمتری است؟

پایگاه داده دارای هزینه پیاده سازی کمتری است.

آیا بلاک چین دارای کیف پول است؟

کیف پول بلاک چین در دسترس است که می توانید از آن استفاده کنید ولی ربطی به خود بلاک چین ندارد.

امنیت کدام یک بیشتر است؟

بلاک چین دارای امنیت بالاتری است.

سرعت کدام یک بیشتر است؟

به صورت کلی سرعت پایگاه داده از بلاک چین بیشتر است.

5/5 - (1 امتیاز)
mahtab

mahtab

من کارشناس هوش مصنوعی و محقق در زمینه متاورس و ارائه دهنده مطالب آموزشی در مورد متاورس از سال 2019 هستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها