پلتفرم ویوز پروژه های متاورس

راهنمای کامل پلتفرم ویوز (Waves)

  • توسط MH
  • 15 دقیقه

ویوز  یک پلتفرم بلاک چین منبع باز است که برای سهولت استفاده و پذیرش انبوه طراحی شده  است.  هر کسی می‌ تواند از Waves برای راه‌ اندازی، توزیع و تجارت توکن رمزنگاری خود استفاده کند.  این پلتفرم کاملاً غیرمتمرکز، شفاف و قابل ممیزی است. همراه متاورس یاب باشید.

پلتفرم ویوز چیست؟

پلتفرم ویوز چیست؟

Waves  یک پلتفرم منبع باز جهانی است که همچنان در حال رشد و گسترش است.  این پلتفرم در حال حاضر طیف گسترده ای از ابزارهای نوآورانه، صرافی ارزهای دیجیتال و موارد دیگر را ارائه می دهد.  اکوسیستم پلتفرم ویوز با تمرکز بر بهره وری انرژی و ایجاد حداقل ردپای کربن، انتظار می رود به لطف کمک یک تیم توسعه بزرگ و جامعه قوی، به گسترش خود ادامه دهد.

Waves که در سال 2016 راه اندازی و توسط  الکساندر ایوانوف (ساشا ایوانوف) تأسیس شد، مجموعه ای از  برنامه های غیرمتمرکز  منبع باز (DApps) است که به کاربران امکان می دهد ارزهای دیجیتال جدید ایجاد کنند.  این پلتفرم  بلاک چین  چند منظوره به دلیل سرعت، کارمزد تراکنش های کمتر و سهولت استفاده شناخته شده است.  WAVES توکن اصلی پلتفرم منبع باز جهانی است و می توان آن را با حداقل ردپای کربن مبادله کرد.

مفهوم پلتفرم ویوز

Waves یک پلتفرم منحصربفرد در مصرف انرژی برای کاربردهای غیرمتمرکز با استفاده از فناوری بلاک چین است.  کاربران می توانند توکن های رمزنگاری را برای کاربردهای مختلف مانند بازی، امور مالی، شناسایی شخصی و برنامه های داده ایجاد و راه اندازی کنند.

پلتفرم ویوز چگونه کار می کنند؟

پلتفرم ویوز چگونه کار می کنند؟

اکوسیستم Waves شامل مکانیزم اجماع  اثبات سهام (PoS)،  تبادل غیرمتمرکز (DEX) و  کیف پول  شخصی است.  در حال حاضر روزانه بیش از 100000 تراکنش در شبکه اصلی آن  انجام  می شود.  توکن های WAVES نیز با حجم معاملات روزانه حدود 300 میلیون دلار و ارزش بازار بیش از 1 میلیارد دلار، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.

بزرگترین چیزی که اکوسیستم پلتفرم ویوز را از سایر صرافی‌ها متمایز می‌ کند، ویژگی محبوب ایجاد توکن آن است که به کاربران امکان می‌ دهد تا به سرعت توکن‌ های سفارشی را با کارمزد های کم تراکنش ایجاد کنند.  این باعث می شود که یک توکن جدید مشابه ایجاد یک برنامه وب سنتی راه اندازی کنید، بنابراین به  دانش برنامه نویسی  قرارداد هوشمند گسترده ای نیاز نیست.

هر توکن جدید می تواند به عنوان یک ارز دیجیتال، شی درون بازی یا منبع دلخواه استفاده شود.  توکن ها را می توان بین حساب ها منتقل کرد و بلافاصله پس از ایجاد معامله کرد.  تا به امروز، بیش از 22000 توکن بر روی این پروتکل ایجاد شده است.

توکن‌ های WAVES و توکن‌ های ایجاد شده در بلاک چین با استفاده از  اسکریپت‌ های  پیچیده مدیریت می‌ شوند.  هدف ساده ساختن توکن و مبادله است.  با استفاده از  ترکیبی از گره های کامل و سبک ، هر تراکنش در شبکه قبل از تکمیل تأیید می شود.

چگونه Waves Crypto Platform مقیاس پذیری را بهبود می بخشد؟

مقیاس پذیری  اغلب یک مسئله اصلی برای پلتفرم های ارزهای دیجیتال است.  توسعه دهندگان به طور مداوم به مشکلات مقیاس پذیری می پردازند و ویژگی های جدید را در پروتکل پلتفرم ادغام می کنند.  به عنوان مثال، پلتفرم‌ ها بر روی بهینه‌سازی فضای ذخیره‌سازی برای کاهش اندازه شبکه بلاک چین تمرکز می‌ کنند و به آنها اجازه می‌ دهد به راحتی با پیاده‌سازی‌ های جدید سازگار شوند.

Waves-NG

Waves Next Generation یا  Waves-NG  برای بهبود مقیاس پذیری با  کاهش تأخیر  و افزایش توان تولید طراحی شده است.  در حال حاضر، پلتفرم بلاک چین Waves، بیش از 47000 تراکنش در ثانیه (TPS) را از شبکه ای متشکل از 250 اعتبارسنجی تسهیل می کند.  در حالی که این پروتکل مشابه پروتکل بیت کوین است، اما شامل چندین مکانیسم نوآورانه است که عملکرد را بهینه می کند.

پروتکل تعیین می کند که کدام گره ها بلوک بعدی را در بلاک چین تولید کنند.  اساساً بلاک چین را به کلیدهای بلوک تقسیم می کند که توسط یک اثبات تصادفی انتخاب شده از استخراج کننده سهام و زنجیره ای از میکروبلاک ها ایجاد می شود.  هدف کاهش مشکلات تراکنش و بهبود سرعت کلی تراکنش است.

ویژگی های پلتفرم ویوز

پلتفرم مبادلات رمزنگاری Waves با نام  Waves.Exchange نیز  شناخته می شود.  ثبت نام در پلتفرم فقط چند لحظه طول می کشد.  برنامه وب بسیار ساده است و به کاربران اجازه می دهد تا به راحتی رمزنگاری خود را مدیریت، سرمایه گذاری و معامله کنند.  برای سرمایه گذاران، صرافی دسترسی به  استخرهای نقدینگی ،  سهام  و معاملات سریع را ارائه می دهد.

بلاک چین LPoS ویوز

اکوسیستم پلتفرم ویوز از مکانیزم اجماع اثبات سهام (LPoS) استفاده می‌ کند تا شبکه خود را روان نگه دارد.  این پروتکل به بهبود امنیت کمک کرده و تضمین می کند که فقط گره های کامل می توانند تراکنش ها را تأیید کنند.  LPoS کاربران را قادر می‌سازد تا توکن‌ ها را به یک گره اجاره دهند و احتمال ایجاد بلوک جدید و دریافت پاداش را بیشتر می‌ کند.  این به دارندگان توکن اجازه می دهد تا به راحتی در فرآیند ایجاد بلوک شرکت کرده و درصدی از جوایز موجود را دریافت کنند.

قراردادهای هوشمند

به گفته  Waves ، سه نوع قرارداد هوشمند مورد استفاده توسط شبکه بلاک چین عبارتند از DApps، حساب‌ های هوشمند و دارایی‌ های هوشمند.

به منظور تکمیل تراکنش ها بدون شخص ثالث، شبکه های بلاک چین از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند.  هر قرارداد هوشمند شفاف است، به این معنی که هر کسی می تواند کد را مشاهده و آن را درک کند.  اسکریپت در قرارداد هوشمند شامل چندین بررسی، خواندن داده ها و عملیات نوشته شده در Ride، یک زبان برنامه نویسی خاص دامنه است که برای DApps استفاده می شود.

DApp ها حاوی توابع قابل فراخوانی هستند که تراکنش های اسکریپت را فراخوانی می کنند که برای انجام بیشتر عملیات روی بلاک چین استفاده می شود.  اینها شامل انتقال، صدور و  سوزاندن  توکن ها است.  سایر عملکردهای قابل فراخوانی شامل افزودن و حذف ورودی های ذخیره داده حساب DApp و تنظیم حمایت مالی است.

سپس حساب‌ های هوشمند هر تراکنش و سفارش را تأیید می‌ کنند.  اگر شرایط مشخص شده در اسکریپت نامعتبر باشد، معامله نمی تواند انجام شود.  این با یک حساب معمولی متفاوت است، که معمولاً فقط تأیید می کند که تراکنش واقعاً ارسال شده است.

دارایی های هوشمند در صورت اعمال محدودیت های خاصی برای تراکنش ها ایجاد می کنند.  یکی از اسکریپت‌ های رایج فقط اجازه می‌ دهد تا مبادلات با قیمت مشخصی تکمیل شوند، اما چندین عبارت دیگر وجود دارد که می‌ توان از آنها استفاده کرد. مانده حساب، پارامترهای دارایی و ورودی‌ های ذخیره‌سازی داده‌ های حساب را می‌ توان به اسکریپت اضافه کرد تا شرایط مختلف تراکنش را فراهم کند.

در حالی که چندین بررسی وجود دارد، اسکریپت‌ های تأیید همچنان بسیار سریع هستند و کاربران را قادر می‌ سازد تا به سرعت تراکنش‌ ها را با حداقل ردپای کربن کامل کنند.

کیف پول

به جای ذخیره ارز دیجیتال در یک مکان متمرکز، کاربران می توانند ارز دیجیتال خود را با خیال راحت در یک کیف پول شخصی نگهداری کنند. ویژگی کیف پول به کاربران اجازه می دهد تا توکن ها را با استفاده از  Waves.Exchange  ذخیره و مبادله کنند که طبق  وب سایت آنها  کمترین کارمزد تراکنش را ارائه می دهد.  هدف این است که به کاربران کنترل کامل بر وجوه خود و در عین حال ارتقای حریم خصوصی، بهره وری انرژی و شفافیت داده شود.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد کیف پول توانایی آن در تولید کلیدهای خصوصی جدید در صورت نیاز است.  اگر کیف پول دیجیتال آسیب ببیند، کاربران می توانند یک نسخه پشتیبان را برای دسترسی مجدد نصب کنند.

حاکمیت توسط کاربران

در  Waves.Exchange ، هر کاربر می تواند در مورد تعدیل صرافی، مانند تغییر کارمزد تراکنش، نرخ بهره یا تاریخ انتشار رأی دهد.  هدف کمک به خودپایدارتر شدن پلتفرم ویوز است.  این رویکرد دموکراتیک همچنین شفافیت را ترویج کرده و به ایجاد اعتماد در جامعه کمک می‌ کند.

توکن سازی

 چندین دارایی و توکن وجود دارد که توسط پلتفرم ویوز پشتیبانی می شوند.  این توکن ها برای ایجاد ارزهای دیجیتال جدید در شبکه استفاده می شوند.  هنگام ایجاد یک توکن جدید، می‌توانید اسکریپت‌ های نوشته شده در  Ride  را به توکن‌ ها متصل کنید و به آنها اجازه دهید به راحتی DApps، قراردادهای هوشمند و سایر توکن‌ ها را راه‌اندازی کنند. 

بلاک چین پلتفرم ویوز چگونه عمل می کند؟

Waves تاریخچه بسیار جالبی دارد و از زمان ایجاد آن در سال 2016 به سرعت رشد کرده است. در حالی که این شبکه با دیگر شبکه‌ های بلاک چین با ارزش بازار بالا مانند  اتریوم  و  کاردانو  رقابت می‌ کند، پلتفرم ویوز راه‌حل‌ هایی با قابلیت پیاده‌سازی آسان ارائه می‌ دهد.  تیم توسعه بزرگ شبکه به طور مداوم در حال آزمایش ویژگی های جدید و شناسایی راه های نوآورانه برای رشد هستند.

در حالی که کاربران اساساً اکوسیستم Waves را به عنوان وسیله ای برای ایجاد ارزهای دیجیتال جدید می دانند، اما در واقع بسیار پیچیده تر است.  در سال 2018، این پلتفرم عملکردهای قرارداد هوشمند را به Mainnet خود اضافه کرد و به اشخاص ثالث کمک کرد تا DApps را روی پلتفرم بسازند.  Waves همیشه توسعه دهندگان  DeFi  را با ارائه چندین ابزار برای ایجاد برنامه های جدید تشویق کرده است.

علاوه بر کاوش بیشتر پتانسیل DApps، توسعه دهندگان به طور فعال برنامه های  NFT  را در شبکه بلاک چین بررسی می کنند.  به عنوان مثال، Waves Ducks ، مجموعه‌ای دیجیتالی هستند که به شما امکان می‌ دهند  در یک بازی سودآور درآمد کسب کنید 

Waves 1.0

در سال 2017، پلتفرم Waves 1.0 برای اولین بار پس از یک مرحله توسعه 18 ماهه منتشر شد.  قبل از انتشار نسخه 1.0، بنیانگذار ساشا ایوانوف  نقشه راه دقیقی  را ارائه کرده بود که انطباق اثبات اجماع سهام، بهینه سازی ذخیره سازی وضعیت، قراردادهای هوشمند و بهبودهای اضافی را در پلتفرم توصیف می کند.

بیش از 2 میلیون کیف پول کاربر در Waves وجود دارد.  نسخه 1.0 آن باعث شد چندین پروژه بدون هیچ گونه بودجه VC با موفقیت معرفی شوند.

Waves 2.0

Waves 2.0 همچنان به افزودن ویژگی‌ های نوآورانه به پلتفرم ادامه می‌ دهد و طبق وب‌ سایت بلاک چین که  جزئیات ارتقاء 2.0 را ارائه می‌ کند ، می‌ تواند به «یکی از پررونق‌ترین اکوسیستم‌ های بلاک چین در جهان» تبدیل شود.

در فوریه 2022، توسعه دهندگان پلتفرم ویوز کار بر روی ارتقاء 2.0 آن را آغاز کردند.  یکی از بزرگترین جنبه های ارتقاء، اجماع جدید است که از  ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می کند.  EVM توسعه دهندگان را قادر می سازد تا با استفاده از پلتفرم اتریوم، DApp های جدید ایجاد کنند.  پشتیبانی EVM هم امنیت و هم سرعت را بهبود می بخشد و در عین حال شبکه را غیرمتمرکز نگه می دارد.  همچنین بدون نیاز به مهاجرت ، بلاک چین را برای تیم‌های توسعه خارجی قابل دسترس‌تر می‌کند.

نقشه راه دقیق Waves 2.0 در آوریل 2022 منتشر شد. چندین نقطه عطف جاه طلبانه را برای این پلتفرم معرفی می کند. 

  • مقاله لایت پروتکل Inter-Metaverse در ماه مارس منتشر شد.
  • مقاله Inter-Metaverse Protocol MVP و DAO lite در ماه آوریل منتشر شد.
  • آزمایشگاه Waves در ماه مارس در ایالات متحده تاسیس و یک انکوباتور در آوریل راه اندازی شد.
  • Mother-DAO و Gravity Bridges MVP در ماه ژوئن راه اندازی شد.

MVP ماشین مجازی اتریوم برای انتشار در تابستان 2022 برنامه ریزی شده است، اما تاریخ مشخصی در جدول زمانی رسمی این شرکت ذکر نشده است.

جمع باز: مدل‌ های حکومت‌ داری جدید

Waves Open Collective در حال برنامه ریزی برای معرفی یک مدل جایگزین DAO برای اعطای مزایای اضافی به شرکت کنندگان DAO است.  پس از راه اندازی چارچوب جدید و معرفی به اکوسیستم، می توان آن را بیشتر گسترش داد.  این حکومت جدید با افزودن شفافیت به روند توسعه به بهبود جامعه کمک خواهد کرد.  با استفاده از چارچوب DAO، هر کاربر قادر خواهد بود فرآیندها و تصمیمات اتخاذ شده در اکوسیستم را مشاهده کند.

تامین مالی متقابل

پلتفرم ویوز برای اتصال میلیون ها کاربر به ابزارهای DeFi کار می کند.  فناوری زنجیره‌ای متقابل، شبکه‌ های بلاک چین را به هم متصل می‌ کند و آنها را قادر می‌ سازد تا به راحتی اطلاعات را تبادل کنند و در عین حال بهره‌وری انرژی را ارتقا دهند.  این پلتفرم از پل های گرانشی برای اتصال طیف گسترده ای از برنامه ها و کاربران استفاده می کند.  پل موجود در 2.0 کاربران را در هر زنجیره سازگار با EVM از جمله بیت کوین، اتریوم، سولانا و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) متصل می کند.  تامین مالی متقابل زنجیره دسترسی بیشتر را برای چندین شبکه بلاک چین تسهیل می کند.

متاورس

Waves همیشه علاقه زیادی به NFT ها و بازی ها نشان داده است.  یکی از پروژه‌ هایی که توسعه‌ دهندگان Waves روی آن کار می‌ کنند، اتصال زنجیره‌ های بلوکی با  متاورس‌ های  مختلف است.  این راه‌حلی برای ارائه NFT در بازی‌ ها خواهد بود و کاربران را قادر می‌ سازد آیتم‌ های منحصربه‌فردی را که دارند بین بازی‌ ها منتقل کنند.  پروتکل سطح 0 Inter-Metaverse به سازندگان بازی کمک می کند تا به راحتی توابع NFT را با یک API یکپارچه ادغام کنند .

پیش بینی قیمت ویوز

پیش بینی قیمت ویوز

هنگامی که به نمودار های تاریخی برای توکن WAVES نگاه می کنید، تصمیم گیری برای سرمایه گذاری ممکن است دشوار باشد.  این توکن از ژانویه 2021 شاهد چندین جهش قیمت بوده است، با پایین ترین قیمت 52 هفته ای 4.16 دلار و  بالاترین  قیمت تاریخ 63.36 دلار در مارس 2022. از جولای 2022، قیمت هر توکن کمتر از 5 دلار است.

از آنجایی که قیمت این توکن ها در گذشته به سرعت بالا رفته است، همیشه این احتمال وجود دارد که دوباره اتفاق بیفتد.  طبق گفته Coinpedia ، قیمت هر توکن می تواند به 6.32 دلار برسد.  با این حال، می تواند به پایین ترین سطح بالقوه 4.73 دلار نیز برسد.

بسیاری از سرمایه گذاران قیمت های بالاتری را پس از انتقال به Waves 2.0 پیش بینی می کنند.  چندین ویژگی نوآورانه در سال 2023 معرفی شده است که همه آنها می توانند روی قیمت توکن های پلتفرم ویوز تأثیر بگذارند.  از آنجایی که این پلتفرم می تواند برای NFT ها استفاده شود، همچنین می تواند به طور پیوسته رشد کند زیرا بازار NFT همچنان در حال رشد است.

در حالی که دلایل متعددی برای افزایش قیمت WAVES وجود دارد، درک دلایل احتمالی کاهش قیمت هر توکن نیز به همان اندازه مهم است.  از آنجایی که Waves در یک بازار بسیار رقابتی قرار دارد، پلتفرم‌ ها و ارزهای دیجیتال دیگر می‌ توانند کارآمدتر ظاهر شوند.  افزایش مقررات دولت همچنین می تواند تأثیر منفی بر استفاده از شبکه بلاک چین Waves داشته باشد و در نتیجه تقاضا برای توکن های WAVES را کاهش دهد.

WAVES را از کجا بخریم؟

اگر می‌خواهید توکن‌ های WAVES را به عنوان سرمایه‌گذاری بخرید، برای یک پلتفرم مبادله ثبت‌ نام کنید.  برخی از سرمایه گذاران نمی خواهند از پلتفرم Waves استفاده کنند، اما همچنان می خواهند روی توکن ها سرمایه گذاری کنند.

مانند سایر ارزهای دیجیتال،  WAVES  را می توان در چندین پلتفرم مختلف خریداری کرد.  به عنوان مثال، Bybit به کاربران امکان می دهد تا با استفاده از یک برنامه تلفن همراه یا دسکتاپ، توکن ها را خریداری کنند.  شما به سادگی می توانید ثبت نام کرده و حساب خود را تأیید کنید.  سپس روی گزینه  Buy Crypto  ضربه بزنید و مقدار توکن هایی را که می خواهید خریداری کنید وارد کنید.  Bybit علاوه بر اینکه یک صرافی امن و قابل اعتماد است، پشتیبانی 24 ساعته چند زبانه را ارائه می دهد. این باعث می شود که آن را به یک انتخاب عالی برای سرمایه گذاران جدید تبدیل کنید.

5/5 - (3 امتیاز)
MH

MH

اولین توسعه دهنده متاورس و ابزار استفاده از آن به زبان فارسی هستم. 5 سال سابقه پژوهش و تدریس تاثیرات متاورس در آینده را دارم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها