متاورس در گردشگری پروژه های متاورس

کاربردهای متاورس در گردشگری و آینده گردشگری در متاورس

 • توسط mahtab
 • 9 دقیقه

با گسترده شدن فعالیت متاورس در زمینه های مختلف کاربران زیادی با سلیقه های متفاوت به سمت آن جذب شده اند. یکی از زمینه هایی که متاورس در حال توسعه آن است بحث متاورس در گردشگری می باشد. با استفاده از این قابلیت کاربران قادر به سفر و بازدید از نقاط مختلف دنیا به صورت مجازی و سه بعدی خواهند بود. این قابلیت یک تحول بزرگ را در زمینه سفر و گردشگری رقم خواهد زد. در این مقاله قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کرده و با چالش ها و مزیت های متاورس در گردشگری بیشتر آشنا شویم. در ادامه همراه ما و وب سایت تخصصی متاورس یاب باشید.

آیا متاورس در گردشگری کاربرد دارد؟

آیا متاورس در گردشگری کاربرد دارد؟

در ابتدا لازم است به این سوال پاسخ دهیم که آیا متاورس در گردشگری کاربرد دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت همان طور که می دانید متاورس ترکیبی از دو کلمه Meta به معنی فراتر و verse به معنی دنیا می باشد. در نتیجه به کمک متاورس می توان به صورت مجازی در نقطه ای دیگر حضور داشت و محدودیت های فیزیکی وجود ندارد.

با این حال با توسعه فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده احساس حضور در دنیای واقعی به کاربر در هنگام استفاده از متاورس برای کاربر وجود خواهد داشت. بنابراین یکی از کاربرد های متاورس در زمینه گردشگری است به این صورت که کاربر در مدت زمان کوتاه قادر به سفر در نقاط دیدنی جهان و بازدید از آن ها می باشد.

به گفته کارشناسان این حوزه متاورس در گردشگری به عنوان یک ابزار کمکی برای فعالان این صنعت شناخته می شود. به این صورت آن ها می توانند از متاورس برای نمایش مجازی محصولات خود بهره بگیرند. کاربران دیگر یعنی مسافران نیز با کمترین هزینه ای می توانند به کشورهای مختلف سفر کنند.

با این حال این تکنولوژی به اندازه سفر های سنتی لذت بخش نخواهد بود و جای پیشرفت دارد. در بخش های بعدی به کاربرد های متاورس در گردشگری و مزیت و چالش های آن خواهیم پرداخت.

کاربرد های متاورس در گردشگری چیست؟

حال در ادامه در این بخش به بررسی کاربرد های متاورس در گردشگری می پردازیم. در پاسخ به این سوال که کاربرد های متاورس در گردشگری چیست؟ باید گفت همان طور که در بخش قبلی عنوان شد متاورس در گردشگری به عنوان یک ابزار کمکی برای فعالان این صنعت شناخته می شود.

به این صورت آن ها می توانند از متاورس برای نمایش مجازی محصولات خود بهره بگیرند. برای مثال آژانس ها و برند های مسافرتی با استفاده از این فناوری قادر به فروش بلیط های سفر مجازی و نمایش خدماتشان می باشند. توسعه دهندگان نیز با طراحی نقشه مجازی شهر ها و مکان های دیدنی مختلف جهان قادر به کسب درآمد و فروش محصولات خود هستند. با این کار آن ها هزینه های مربوط به رندر نقشه های سه بعدی را به دست خواهند آورد.

همچنین کاربران دیگر یعنی مسافران نیز با کمترین هزینه ای می توانند به کشور های مختلف سفر کنند. هر کاربر با استفاده از آواتار متاورس شخصی خود توانایی سفر در شهر ها و تعامل با سایر افراد در این شهر ها را دارد. با شیوع بیماری کرونا در جهان این فناوری بیشتر مورد توجه کاربران قرار گرفت و بسیاری از سفر های سنتی به حالت تعلیق درآمد.

در نتیجه افراد زیادی به فناوری متاورس در گردشگری روی آوردند. در حال حاضر شرکت های زیادی در حال توسعه زیر ساخت های بیشتر و جدید برای گسترش فضای متاورس در گردشگری می باشند. این فناوری بسیاری از هزینه های سنگین مربوط به سفر مانند خرید بلیط و غیره را کاهش داده و در حال محبوبیت روز افزون است.

مهم ترین مزیت های متاورس در گردشگری کدامند؟

مهم ترین مزیت های متاورس در گردشگری کدامند؟

در این بخش نوبت به بررسی این سوال می رسد که مهم ترین مزیت های متاورس در گردشگری کدامند؟ در جواب این سوال باید گفت در بخش قبلی کاربرد های را متاورس در گردشگری را مورد بررسی قرار دادیم. در این بخش برخی از مهم ترین مزیت های متاورس در گردشگری را به صورت لیست در آورده و شرح می دهیم. برخی از این مزایا عبارت هستند از:

 • سهولت در انتخاب مقصد و رزرو: همان طور که اشاره کردیم یکی از کاربرد های متاورس در زمینه گردشگری است به این صورت که کاربر در مدت زمان کوتاه قادر به سفر در نقاط دیدنی جهان و بازدید از آن ها می باشد. به کمک این فناوری قادر به انتخاب راحت تر مقصد خواهید بود و می توانید پیش از خرید بلیط این سفر را تجربه کنید. در نتیجه محدودیتی برای رزرو و انتخاب مقصد وجود نخواهد داشت. به این معنی که شما قبل از خرید مکان های مختلفی که قرار است به آن سفر کنید را با هم مقایسه خواهید کرد.
 • پرداخت آسان: از دیگر قابلیت ها و مزایای این فناوری روش پرداخت آسان و راحت می باشد. با افزایش شیوع کرونا پرداخت های این چنینی بیشتر رونق پیدا کردند. در نتیجه کاربران قادر بودند تا با استفاده از رمزارز و ان اف تی ها پرداخت خود را انجام دهند. در این فناوری نیز از چنین پرداخت هایی استفاده می شود.
 • تعامل و ارتباط نزدیک تر بین کاربران: این مزیت باعث تماس های راحت تر و از راه دور خواهد شد و محدودیت های مکانی را از بین خواهد برد. یکی از این فناوری ها هولوگرام است که باعث تعامل نزدیک تر با افراد می شود.
 • تجربه بهتر در سفرهای کاری: از مهم ترین مزایای استفاده از این فناوری، کمک به شرکت ها برای سهولت در سفرهای کاری کارمندان آن شرکت است. این روش هزینه های سفر را کاهش داد و از صرف وقت و انرژی زیاد جلوگیری نمود.
 • برگزاری رویداد ها به صورت مجازی: مزیت دیگر متاورس در گردشگری استفاده از آن برای برگزاری جلسات و رویداد ها به صورت از راه دور است. این روش با افزایش همه گیری کرونا رشد بیشتری در استفاده داشت و هزینه های سفر را کاهش داد.

عملکرد متاورس در گردشگری چگونه است؟

در ادامه در این قسمت به بررسی عملکرد متاورس در گردشگری می پردازیم. در این بخش تعدادی از مهم ترین عملکرد های این فناوری و کاربرد های آن آورده شده است و پاسخگوی این سوال خواهد بود که عملکرد متاورس در گردشگری چگونه است؟ این موارد عبارت هستند از:

 • روش تجربه قبل از خرید: با استفاده از این روش قادر به تجربه سفر قبل از خرید می باشد. با این کار اعتماد کاربران به این فناوری افزایش یافته است. به این روش Try before Buy نیز می گویند.
 • تفریحات بهتر و لذت بخش: احساس تعامل در دنیای واقعی و حضور در آن از ویژگی های این روش است که باعث احساس بهتر و تفریحات لذت بخش می شود.
 • جذب کاربران رمزارزها: با استفاده از این فناوری کاربران قادر به انجام پرداخت های خود با رمز ارز خواهند بود و شرکت های فعال در این حوزه برای سرمایه گذاری در آن اقدام می کنند تا دارایی های خود را به فروش برسانند.
 • جذب مخاطبا از نسل z: بیشتر مخاطبان این فناوری از متولدین سال های 1990 تا 2010 هستند.
 • دسترسی به بازار های اینترنتی: با کمک این فناوری بازار های اینترنتی خدمات خود را به صنعت گردشگری و فعالان آن برای جذب مشتریان بیشتر ارائه می دهد.
متاورس در گردشگری با چه چالش هایی رو به رو است؟

متاورس در گردشگری با چه چالش هایی رو به رو است؟

در این قسمت از مطالب پست باید به این سوال پاسخ دهیم که متاورس در گردشگری با چه چالش هایی رو به رو است؟ در جواب باید گفت برخی از این چالش ها در ادامه لیست شده اند و عبارت هستند از:

 • محدودیت در دسترسی: همان طور که می دانید همه شرکت ها امکان دسترسی به این فناوری را ندارند و برای آن ها هزینه بر خواهد بود. در نتیجه این مورد از چالش های این فناوری است.
 • مشکلات سخت افزاری برای واقعیت مجازی: قیمت بالای هدست های واقعیت مجازی و سایر ابزار ها
 • عدم یکپارچگی: از دیگر چالش ها در این زمینه عدم یکپارچگی دنیای متاورس در حوزه بازی و کار و غیره است.

چه برند هایی در این زمینه در حال فعالیت هستند؟

در پاسخ به این سوال که چه برند هایی در این زمینه در حال فعالیت هستند؟ باید گفت برند های بزرگ و بسیاری در این زمینه در حال فعالیت می باشند. برخی از این برند ها عبارت هستند از:

 • MYtaverse: یک پلتفرم ابری برای ارائه فضا های کاری به صورت سه بعدی
 • هواپیمایی بوئینگ: با هدف طراحی هواپیما و ایجاد تحول در زمینه تولید و طراحی
 • هواپیمایی امارات: ارائه فناوری واقعیت افزوده و مجازی برای ایجاد فضاهای سه بعدی از داخل کابین هواپیما
 • ماریوت: ایجاد یک کمپین با عنوان Power of Travel و ساخت ان اف تی های خود

برای بهره مند شدن از این صنعت گردشگری چه تجهیزاتی نیاز است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت برای بهره مند شدن از این صنعت گردشگری باید از وسایلی و تجهیزاتی مثل هدست های مجازی و فناوری های واقعیت افزوده کمک گرفت.

از متاورس در گردشگری چقدر استقبال شده است؟

در پایان برای پاسخ به این سوال که از متاورس در گردشگری چقدر استقبال شده است؟ باید گفت با شیوع بیماری کرونا در جهان این فناوری بیشتر مورد توجه کاربران قرار گرفت و بسیاری از سفر های سنتی به حالت تعلیق درآمد. این فناوری بسیاری از هزینه های سنگین مربوط به سفر مانند خرید بلیط و غیره را کاهش داده و در حال محبوبیت روز افزون است.

سوالات متداول

چه برند هایی در این زمینه در حال فعالیت هستند؟

هواپیمایی امارت و بوئینگ، ماریوت و MYtaverse

چالش های متاورس در گردشگری چیست؟

محدویت در دسترسی و یکپارچگی و مشکل سخت افزاری

برای بهره مند شدن از این صنعت گردشگری به چه وسایلی نیاز است؟

هدست های مجازی و سایر ابزار ها

5/5 - (3 امتیاز)
mahtab

mahtab

من کارشناس هوش مصنوعی و محقق در زمینه متاورس و ارائه دهنده مطالب آموزشی در مورد متاورس از سال 2019 هستم.

1 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها