متاورس در کشاورزی اخبار متاورس

فواید کاربرد متاورس در کشاورزی و فناوری های آن

با پیشرفت متاورس در چند سال گذشته صنایع مختلفی از آن استفاده کرده اند. یکی از صنایعی که در حال استفاده از متاورس می باشد، صنعت کشاورزی است. متاورس در کشاورزی فناوری است که از ادغام و ترکیب یک فناوری نوظهور و پیشرفته و یک صنعت بسیار قدیمی و کهن به وجود آمده است. در نتیجه ترکیب این دو می تواند بسیار جذاب باشد. از فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به صورت ترکیبی استفاده هایی می شوند. در این مقاله قصد داریم درباره کاربرد ها و عملکرد متاورس در کشاورزی صحبت کرده و با این موضوع جذاب بیشتر آشنا شویم. پس تا پایان همراه وب سایت تخصصی متاورس یاب باشید.

آیا متاورس در کشاورزی کاربرد دارد؟

آیا متاورس در کشاورزی کاربرد دارد؟

در ابتدای این مقاله باید به بررسی این سوال پرداخت که آیا متاورس در کشاورزی کاربرد دارد؟ در جواب به این سوال باید گفت همان طور که در مقدمه این نوشته نیز اشاره کردیم یکی از صنایعی که در حال استفاده از متاورس می باشد، صنعت کشاورزی است. متاورس در کشاورزی فناوری است که از ادغام و ترکیب یک فناوری نوظهور و پیشرفته و یک صنعت بسیار قدیمی و کهن به وجود آمده است.

این فناوری در کشاورزی کاربرد های گوناگونی مانند تجارت به صورت آنلاین و الکترونیکی، کاهش هزینه تولیدات، شبیه سازی کردن فعالیت آفات، محیط مجازی برای تجسم رشد گیاه و شبیه سازی و پرورش مزرعه از جمله مهم ترین این کاربرد ها هستند. در بخش بعدی به صورت کامل این کاربرد ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کاربرد های متاورس در کشاورزی کدامند؟

حال در ادامه و پیرو مطالب بخش قبلی نوبت به بررسی کاربرد های متاورس در کشاورزی می رسد. در ادامه برخی از مهم ترین کاربرد های متاورس در کشاورزی به صورت فهرست آورده شده و مورد بررسی قرار گرفته اند. این کاربرد ها عبارت هستند از:

  • تجارت آنلاین و الکترونیکی روستایی: با ترکیب واقعیت مجازی و تجارت الکترونیکی سنتی در روستا ها مشکل عدم ارتباط به صورت موثر در بین تولید کننده و مصرف کنندگان تا حدی حل خواهد شد. به کمک این شبکه تولید کنندگان و کاربران مصرف کننده قادر به درک بهتر وضعیت منابع مربوط به محصولات کشاورزی خواهند بود. این کار باعث می شود تا هزینه های به دست آوردن اطلاعات درباره کیفیت محصولات کشاورزی تا حدی کاهش یابد و باعث افزایش تجربه مصرف کنندگان شود. در نتیجه استفاده از این فناوری در کشاورزی به مشارکت و افزایش تجربه آن ها کمک خواهد کرد.
  • کاهش هزینه تولیدات: یکی دیگر از کاربرد هایی که متاورس و واقعیت مجازی در کشاورزی دارد کاهش هزینه تولیدات است. با ترکیب این فناوری و کشاورزی هزینه های منابع انسانی و نیز دیگر هزینه های تولید کاهش پیدا کردند. استفاده از واقعیت مجازی به کوتاه کردن چرخه نوآوری و تولید را کمک خواهد کرد.
  • شبیه سازی کردن فعالیت آفات: به کمک فناوری واقعیت مجازی و متاورس در کشاوزی، امکان شبیه سازی کردن فعالیت آفات وجود دارد و به تعیین روش ها و زمان مناسب سم پاشی کمک خواهد نمود. در این روش کشاورز نیازی به مهارت های پیشرفته نخواهد داشت و تنها نیاز به مشاهده دقیق تجهیزات به دست آوردن داده های با کیفیت خواهد داشت.
  • محیط مجازی برای تجسم رشد گیاه: مورد دیگر در این خصوص استفاده از یک محیط مجازی برای تجسم رشد گیاه است. در این روش تمام مراحل رشد یک گیاه در محیطی مجازی شبیه سازی خواهد شد. این روش کاربردی می تواند میزان زیادی از داده های مربوط به رشد گیاه را در مدت زمان کوتاه جمع آوری کند. در نتیجه چالش های جمع آوری داده در کشاورزی سنتی را برطرف خواهد کرد و باعث کشاورزی به روش هوشمند خواهد شد.
  • شبیه سازی و پرورش مزرعه: با استفاده از داده های واقعی که قبلا به دست آمده، متاورس در کشاورزی قادر خواهد بود تا اندام، بافت و سیستم کلی مربوط به حیوانات را در یک محیط شبیه سازی کند. این حیوانات مجازی تا حد زیادی به حیوانات واقعی شبیه بوده و قادر به تقلید از آن ها می باشند. انتخاب کردن نژاد، برطرف کردن نیازهای تغذیه و شبیه سازی محیطی که حیوانات در آن زندگی می کنند یکی از مهم ترین دلایل استفاده از این فناوری است.
عملکرد متاورس در کشاورزی تاکنون چگونه بوده است؟

عملکرد متاورس در کشاورزی تاکنون چگونه بوده است؟

حال در ادامه در پاسخ به این سوال که عملکرد متاورس در کشاورزی تاکنون چگونه بوده است؟ باید گفت همان طور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم متاورس در کشاورزی کاربرد های گوناگونی داشته است. برای مثال با استفاده از داده های واقعی که قبلا به دست آمده، متاورس در کشاورزی قادر خواهد بود تا اندام، بافت و سیستم کلی مربوط به حیوانات را در یک محیط شبیه سازی کند.

این حیوانات مجازی تا حد زیادی به حیوانات واقعی شبیه بوده و قادر به تقلید از آن ها می باشند. یکی از مواردی که در این خصوص یعنی حیوانات انجام شده در شهر مسکو بوده است و در آن استفاده از هدست های واقعیت مجازی برای گاو های شیری باعث کاهش استرس و در نتیجه افزایش تولید شهر در آن ها خواهد شد. در بخش های بعدی به صورت مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.

مورد دیگری برای عملکرد متاورس در کشاورزی باید در نظر گرفت افزایش مشارکت مصرف کنندگان در تولید های کشاورزی به صورت هوشمند است. استفاده از فناوری واقعیت مجازی باعث ایجاد سرگرمی و تقویت احساس سه بعدی بودن فضا را به کاربران می دهد و باعث تمایل آن ها به مشارکت در تولید خواهد شد.

به طور کلی موارد ذکر شده باعث جلب اعتماد و افزایش استقبال از متاورس در کشاورزی شده است و آینده خوبی را می توان برای آن متصور بود.

فناوری های استفاده شده در این زمینه کدامند؟

حال در این بخش و پیرو مطالب قبلی به بررسی فناوری های استفاده شده در کشاورزی می پردازیم و به این سوال پاسخ می دهیم که فناوری های استفاده شده در این زمینه کدامند؟ در جواب باید گفت در خصوص مبحث متاورس در کشاورزی از فناوری های واقعیت مجازی (VR ) و واقعیت افزوده (AR) استفاده می شود. در ادامه این دو فناوری را شرح خواهیم داد.

  • واقعیت مجازی یا VR: این فناوری به نوعی یک شبیه سازی مجازی در فضایی سه بعدی است که حواس 5 گانه را شبیه سازی کرده و باعث ایجاد یک حس واقع گریانه و بدون محدودیت خواهد شد. استفاده از شبیه سازی های کامپیوتری و ایجاد تصاویر سه بعدی باعث انتقال حس حضور در یک مکان را به کاربر می دهد. از این فناوری در زمینه های مختلفی مانند بازی های ویدیویی و بازی های متاورس و نیز جهت سرگرمی استفاده های گوناگونی می شود. در فناوری واقعیت مجازی از روش های تعاملی مختلف مانند ضبط حرکات، ردیابی ژست و چشم ها و تعامل صوتی می توان نام برد. با این حال این فناوری روز به روز در حال پیشرفت است.
  • واقعیت افزوده یا AR: کار این فناوری محاسبه موقعیت و زاویه یک تصویر در زمانی واقعی و اضافه نمودن یک تصویر جدید است. در واقع هدف اصلی این فناوری ترکیب و افزودن دنیای مجازی در دنیای واقعی روی یک صفحه است.
شبیه سازی های انجام شده توسط متاورس در کشاورزی

شبیه سازی های انجام شده توسط متاورس در کشاورزی

در این بخش به بررسی چند مورد از شبیه سازی های انجام شده توسط متاورس در کشاورزی می پردازیم. همان طور که در بخش کاربرد ها و عملکرد نیز اشاره شد. به کمک واقعیت مجازی شبیه سازی هایی در حوزه کشاورزی صورت می گیرند که به صورت خلاصه به دو مورد آن اشاره شد. در ادامه چند مورد شبیه سازی های انجام شده توسط متاورس در کشاورزی را مورد بررسی قرار داده ایم.

همان طور که گفتیم یکی از مواردی که در این خصوص یعنی شبیه سازی انجام شده، در شهر مسکو بوده است و در آن استفاده از هدست های واقعیت مجازی برای گاو های شیری باعث کاهش استرس و در نتیجه افزایش تولید شهر در آن ها خواهد شد.

در این روش یک تصویر و منظره تابستانی در قالب هدست های واقعیت مجازی به گاو نمایش داده می شوند و باعث افزایش روحیه و کاهش اضطراب آن ها خواهد شد. این مورد به افزایش کیفیت شیر کمک خواهد کرد.

مورد دیگر مربوط به ایجاد تجربه کاربری در مصرف کنندگان و کاربران است. استفاده از فناوری واقعیت مجازی باعث ایجاد سرگرمی و تقویت احساس سه بعدی بودن فضا را به کاربران می دهد و باعث تمایل آن ها به مشارکت در تولید خواهد شد.

برای مثال طبق یک شبیه سازی صورت گرفته توسط شرکت Harbin Aiweier تمام مراحل کاشت و برداشت یک محصول به کاربران و بازدیدکنندگان نمایشگاه سبز به صورت مجازی به کاربر نمایش داده می شود.

در این صنعت از چه تجهیزات متاورسی استفاده شده است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت طبق مطالبی که در بخش های قبلی نیز گفتیم از فناوری های واقعیت مجازی و افزوده و تجهیزاتی مانند هدست های مجازی و عینک متاورس در این صنعت برای شبیه سازی استفاده می شود.

آينده متاورس در کشاورزی چگونه رقم خواهد خورد؟

در پایان در پاسخ به این سوال که آينده متاورس در کشاورزی چگونه رقم خواهد خورد؟ باید گفت به طور کلی موارد ذکر شده باعث جلب اعتماد و افزایش استقبال از متاورس در کشاورزی شده است و آینده خوبی را می توان برای آن متصور بود.

سوالات متداول

فناوری های استفاده شده در این زمینه کدامند؟

در خصوص مبحث متاورس در کشاورزی از فناوری های واقعیت مجازی (VR ) و واقعیت افزوده (AR) استفاده می شود.

کاربرد های متاورس در کشاورزی کدامند؟

کاربرد های گوناگونی مانند تجارت به صورت آنلاین و الکترونیکی، کاهش هزینه تولیدات، شبیه سازی کردن فعالیت آفات و غیره

چه وسایلی در این صنعت لازم است؟

تجهیزاتی مانند هدست های مجازی و عینک متاورس

5/5 - (2 امتیاز)

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها