هایپر لجر (Hyperledger) پروژه های متاورس

هایپر لجر (Hyperledger) چیست؟ آموزش رایگان هایپرلجر فابریک

هایپر لجر یکی از پروژه هایی است که فعالان حوزه ارز دیجیتال و بلاک چین با آن آشنا می باشند و نام آن را شنیده اند. هایپر لجر (Hyperledger) یک پروژه متن باز لینوکسی می باشد که با هدف آسان نمودن تعامل و همکاری بین کسب و کارهای مختلف راه اندازی شده است. این پروژه از مجموعه از ابزارها و چارچوب های مفید تشکیل شده است که به توسعه دهندگان و کسب و کارهای مختلف کمک می کند تا شبکه بلاک چین خود را راه اندازی نمایند. در این مقاله قصد داریم در مورد هایپرلجر صحبت کرده و با ابزارها و چارچوب های آن و کاربردها و نحوه کارکرد این پروژه به صورت کامل آشنا شویم. در ادامه با وب سایت متاورس یاب همراه باشید تا با این موارد به صورت کامل آشنا شوید.

هایپر لجر (Hyperledger) چیست؟

هایپر لجر (Hyperledger) چیست؟

در ابتدای این مقاله لازم می دانیم در مورد هایپر لجر و تاریخچه آن صحبت کنیم. همان طور که در مقدمه این مقاله اشاره کردیم هایپر لجر یک پروژه متن باز لینوکسی می باشد که با هدف آسان نمودن تعامل و همکاری بین کسب و کارهای مختلف و برای پیشبرد فناوری های بلاک چین میان سازمانی ایجاد شده است. لینوکس موفقیت های زیادی را تاکنون به دست آورده است و پس از ایجاد پروژه هایپر لجر شرکت هایی مانند بلاک استریم (Blockstream)، اوراکل (Oracle)، سیسکو (Cisco) و غیره با آن در حال همکاری می باشند

در واقع این پروژه از مجموعه از ابزارها و چارچوب های مفید تشکیل شده است که به توسعه دهندگان و کسب و کارهای مختلف کمک می کند تا شبکه بلاک چین خود را راه اندازی نمایند. تاکنون حدود 250 سازمان و شرکت از این پلتفرم پشتیبانی می کنند و روز به روز در حال افزایش می باشد. هایپرلجر پلتفرمی برای ایجاد راه حال های دفترکل توزیع شده است که می تواند برای ساخت برنامه ها و شبکه هایی که امن، قابل اعتماد و مقیاس پذیر هستند، مورد استفاده قرار گیرد. این سیستم یک معماری ماژولار با ابزارها و کتابخانه های مختلف فراهم می کند که به توسعه دهندگان اجازه می دهد اپلیکیشن های بلاک چین را برای موارد استفاده تجاری ایجاد کنند.

پروژه هایپرلجر در دسامبر ۲۰۱۵ با هدف ایجاد یک پلتفرم متن باز برای ایجاد فناوری دفترکل توزیع شده راه اندازی شد.این پروژه از آن زمان به بعد شامل چارچوب ها و ابزارهای متعددی مانند هایپرلجر فابریک، هایپرلجر ساوند، هایپرلجر ایروها و هایپرلجر ایندی شده است. هر کدام از این چارچوب ها قابلیت های مختلفی را برای ساخت اپلیکیشن های بلاک چین فراهم می کنند. در ادامه با این چارچوب ها بیشتر آشنا می شویم.

چارچوب ها و ابزارهای هایپر لجر کدامند؟

حال در این بخش به بررسی چارچوب ها و ابزارهای هایپرلجر می پردازیم. همان طور که در بخش قبلی نیز اشاره شد این پروژه از مجموعه از ابزارها و چارچوب های مفید تشکیل شده است که به توسعه دهندگان و کسب و کارهای مختلف کمک می کند تا شبکه بلاک چین خود را راه اندازی نمایند. به طور کلی تمایل بسیاری از شرکت های به سمت پروژه های اوپن سورس یا متن باز می باشد. هایپر لجر خود را به عنوان یک گلخانه برای بلاک چین ها معرفی می نماید.

هایپر لجر قصد دارد تا مزایای خاصی را به شرکت هایی که از آن استفاده می کنند ارائه دهد و این مزایا عبارتند از:

  • ایجاد محیط همکاری و تعامل
  • کنترل کیفیت کدها
  • کنترل دارایی های شخصی کاربران
  • ایجاد شبکه ای برای همکاری و به روز رسانی های همزمان
  • سودمندی بهتر و بیشتر

این پروژه یک پلتفرم بسیار بزرگ می باشد که شامل قطعه کدهای زیادی بوده و از حدود 3.6 میلیون خط کد تشکیل شده و دارای 28 هزار عضو می باشد. هایپر لجر خود دارای 10 پروژه شامل 5 چارچوب و 5 ابزار می باشد. محبوب ترین چارچوب در بین این موارد، هایپرلجر فابریک می باشد. در ادامه با چارچوب ها و ابزارهای هایپر لجر بیشتر آشنا می شویم.

چارچوب های هایپر لجر

چارچوب های هایپر لجر

در این بخش لازم است تا به بررسی چارچوب های هایپرلجر بپردازیم. هایپرلجر شامل پنج چارچوب و پلتفرم می باشد و برای ایجاد راه حال های دفترکل توزیع شده مورد استفاده قرار می گیرند. این چارچوب ها در ادامه مورد بررسی قرار گفته اند.

هایپر لجر فابریک  (Hyperledger Fabric)

هایپرلجر فابریک محبوب ترین چارچوب در این پروژه است و بسیاری از سازمان ها از آن برای توسعه کاربردهای بلاک چین سازمانی استفاده می کنند.این سیستم یک معماری ماژولار با اجزای قابل اتصال را فراهم می کند که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه خود را براساس نیازهای خود شخصی سازی کنند. همچنین ویژگی هایی مانند حریم خصوصی، مقیاس پذیری و امنیت را ارائه می دهد که آن را برای موارد استفاده سازمانی مناسب می کند. این چارچوب با زبان go برنامه نویسی شده است.

هایپر لجر بارو (Hyperledger Burrow)

هایپرلجر بارو یک پلتفرم بلاک چین مجاز است که معماری ماژولار را برای اجرای قراردادهای هوشمند فراهم می کند.
این سیستم به گونه ای طراحی شده است که بسیار امن، کارآمد و مقرون به صرفه باشد. این پلتفرم از الگوریتم اجماعی به نام Tendermint استفاده می کند که امکان پردازش سریع تراکنش ها را در عین حفظ سطح بالایی از امنیت فراهم می کند. این پلتفرم همچنین از قراردادهای هوشمند ماشین مجازی اتریوم (EVM)پشتیبانی می کند و به توسعه دهندگان اجازه می دهد اپلیکیشن های غیر متمرکز (dApps)را روی بلاک چین هایپرلجر ایجاد کنند. این موضوع باعث می شود توسعه دهندگان بتوانند اپلیکیشن هایی بسازند که امن، قابل اعتماد و مقرون به صرفه باشند. این چارچوب نیز با زبان go برنامه نویسی شده است.

هایپرلجر ایندی (Hyperledger Indy)

هایپر لجر ایندی یک پلتفرم دفترکل توزیع شده است که به طور خاص برای راه حل های مدیریت هویت دیجیتال طراحی شده است. این سیستم ویژگی هایی مانند هویت های خود مختار (SSI)را فراهم می کند که به کاربران اجازه می دهد داده های خود را بدون اتکا به اشخاص ثالث یا مراجع متمرکز کنترل کنند. برای پیاده سازی این چارچوب از زبان های برنامه نویسی پایتون و rust استفاده شده است.

هایپرلجر ایروها (Hyperledger Iroha)

هایپر لجر ایروها یک پلتفرم دفترکل توزیع شده است که به طور خاص برای دستگاه های موبایل طراحی شده است که آن را برای توسعه برنامه های غیر متمرکز (dApps)ایده آل می کند. این سیستم ویژگی هایی مانند امضای دیجیتال، حساب های چند امضا و کنترل دسترسی مجاز را ارائه می دهد که آن را برای موارد استفاده مانند مدیریت هویت یا ردیابی دارایی مناسب می کند. ایروها با زبان سی پلاس پلاس نوشته شده است.

هایپرلجر ساتوس (Hyperleder Sawtooth)

هایپر لجر ساوتوث یکی دیگر از چارچوب های محبوب در این پروژه است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا راه حل های دفترکل توزیع شده با ویژگی های پیشرفته مانند الگوریتم های اجماع و قراردادهای هوشمند بسازند.
همچنین از زبان های برنامه نویسی متعددی مانند پایتون، جاوا اسکریپت و گو پشتیبانی می کند که ساخت اپلیکیشن روی آن را برای توسعه دهندگان آسان تر می کند.

ابزارهای هایپر لجر

هایپرلجر دارای ابزارهای مختلفی برای کار است و شامل موارد زیر می باشند.

هایپر لجر کالیپر (Hyperledger Caliper)

هایپرلجر کالیپر یک ابزار بنچ مارکینگ عملکرد است که به طور خاص برای شبکه های بلاک چین در حال اجرا در چارچوب هایپرلجر مانند فابریک یا ساترن طراحی شده است. کالیپر به توسعه دهندگان اجازه می دهد جنبه های مختلف عملکرد شبکه بلاک چین خود مانند نرخ خروجی تراکنش یا تاخیر را اندازه گیری کنند تا اپلیکیشن های خود را برای حداکثر بهره وری بهینه سازی کنند.

هایپرلجر چلو (Hyperledger Cello)

هایپرلجر چلو یک ابزار توسعه و مدیریت بلاک چین است که به کسب و کارها کمک می کند به سرعت و به راحتی شبکه های دفترکل توزیع شده را گسترش، مدیریت و اداره کنند. این سیستم مجموعه ای از ابزارها را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا به سرعت شبکه های بلاک چین را در فضای ابری یا On – Premises ایجاد و مدیریت کنند. این ابزار زبان go برنامه نویسی شده است.

هایپرلجر کامپوزر (Hyperledger Composer)

هایپر لجر کامپوزیت ابزاری برای ساخت سریع شبکه های تجاری بلاک چین است. این سیستم مجموعه ای از ابزارها را برای ایجاد، استقرار و مدیریت برنامه های کاربردی بلاک چین فراهم می کند. همچنین شامل یک زبان ویژه دامنه (DSL)برای بیان منطق کسب وکار به شکلی است که هم انسان ها و هم ماشین ها می توانند آن را درک کنند. زبان این ابزار جاوا اسکریپت می باشد.

هایپر لجر اکسپلورر (Hyperledger Explorer)

هایپرلجر اکسپلورر ابزاری برای مشاهده، درخواست، استقرار و پرس و جو از بلاک ها، تراکنش ها و داده های مرتبط با شبکه های بلاک چین هایپرلجر است. این سیستم یک رابط کاربری مبتنی بر وب را برای مشاهده محتویات دفترکل بلاک چین و تعامل با قراردادهای هوشمند مستقر در شبکه فراهم می کند.

هایپر لجر کویلت (Hyperledger Quilt)

هایپرلجر کوین یک پروژه بلاک چین است که قابلیت هم کاری بین شبکه های مختلف بلاک چین را فراهم می کند.
این سیستم توسط جاوا پیاده شده و از پروتکل اینترلجر (ILP)است که پرداخت ها را در دفترکل های مختلف ممکن می سازد. کوئیلت امکان انتقال ارزش بین شرکت کنندگان در دفترکل های مختلف مانند بیت کوین، اتریوم، هایپرلجر فابریک و ریپل را فراهم می کند. همچنین مجموعه ای از API ها را برای تسهیل توسعه اپلیکیشن هایی که از ILP برای پرداخت ها و دیگر خدمات مالی استفاده می کنند، فراهم می کند.

کاربردهای هایپر لجر

کاربردهای هایپر لجر

حال در این بخش به بررسی مهم ترین کاربردهای هایپر لجر می پردازیم. در ادامه این کاربردها شرح داده اند.

۱. مدیریت زنجیره تامین: هایپر لجر می تواند برای ایجاد یک سیستم مدیریت زنجیره تامین امن و شفاف مورد استفاده قرار گیرد. این سیستم می تواند به ردیابی انتقال کالا از تولیدکننده به مصرف کننده کمک کند و اطمینان حاصل کند که همه ذینفعان به داده های بلادرنگ در مورد محصولاتی که با آن ها سر و کار دارند دسترسی دارند.

۲. مدیریت هویت: هایپر لجر می تواند برای ایجاد یک سیستم هویت دیجیتال امن و تغییرناپذیر مورد استفاده قرار گیرد. از این سیستم می توان برای ذخیره اطلاعات شخصی مانند گواهی تولد، گذرنامه، گواهی نامه رانندگی و سایر مدارک به صورت امن و قابل دستکاری استفاده کرد.

۳. مراقبت های بهداشتی: هایپرلجر می تواند برای ایجاد یک سیستم مراقبت بهداشتی امن و شفاف که امکان به اشتراک گذاری داده های بیمار بین ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را به شیوه ای امن فراهم می کند، مورد استفاده قرار گیرد.این امر امکان هماهنگی بهتر بین ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مختلف را فراهم می کند و اطمینان حاصل می کند که داده های بیمار خصوصی و امن نگه داشته می شود.

۴. بانکداری: از هایپرلجر می توان برای ایجاد یک سیستم بانکداری امن استفاده کرد که امکان انجام تراکنش های سریع تر با کارمزد کم تر نسبت به سیستم های بانکداری سنتی را فراهم می کند. همچنین می توان از آن برای تسهیل پرداخت های بین مرزی به شیوه ای کارآمدتر از روش های فعلی استفاده کرد.

هایپر لجر چگونه کار می‌کند؟

در این بخش به بررسی عملکرد هایپرلجر می پردازیم. هایپرلجر با فراهم کردن بستری برای توسعه دهندگان برای ساخت اپلیکیشن ها و چارچوب های دفترکل توزیع شده کار می کند.این سیستم یک معماری ماژولار با ابزارها و کتابخانه های مختلف فراهم می کند که از توسعه دفترکل توزیع شده مبتنی بر بلاک چین پشتیبانی می کند. این ابزارها شامل الگوریتم های اجماع، موتورهای قرارداد هوشمند، سیستم های مدیریت هویت و غیره هستند. این پلتفرم همچنین دسترسی به انواع پلاگین ها را فراهم می کند که می توان از آن ها برای توسعه و استقرار سریع اپلیکیشن ها در شبکه هایپرلجر استفاده کرد. علاوه بر این، هایپرلجر کتابخانه گسترده ای از منابع را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا در مورد فن آوری بلاک چین و چگونگی توسعه اپلیکیشن ها در این پلتفرم یاد بگیرند.

سوالات متداول

هایپر لجر (Hyperledger) چیست؟

هایپر لجر یک پروژه متن باز لینوکسی می باشد که با هدف آسان نمودن تعامل و همکاری بین کسب و کارهای مختلف و برای پیشبرد فناوری های بلاک چین میان سازمانی ایجاد شده است.

چارجوب های هایپر لجر کدامند؟

هایپرلجر فابریک، هایپرلجر ساتوس، هایپرلجر ایروها، هایپرلجر بارو و هایپرلجر ایندی

ابزارهای هایپر لجر کدامند؟

کالیپر، چلو، کامپوزر، کویلت و اکسپلورر

5/5 - (1 امتیاز)

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها