اثرات روانی متاورس اخبار متاورس

اثرات روانی متاورس از نظر متخصصان

به طور کلی هر تکنولوژی جدیدی که در جهان ایجاد شود سبب این می شود تا مردم از ان استفاده کنند. در ارتباط بودن با این فناوری جدید موجب شده تا تاثیرات خوب و اغلب بدی بر روی زندگی اجتماعی افراد گذاشته شود. حال نیز متاورس یک تکونولوژی نسبتا جدید به حساب می اید که مردمان زیادی با گذراندن وقت و کسب در امد در این فضای مجازی حضور دارند از این نظر باید به اثرات روانی متاورس بر روی کاربران و جامعه توجه زیادی شود. در ادامه از این مقاله همراه سایت متاورس یاب باشید تا به اثرات روانی و راه های درمان و جلوگیری از ان ها بپردازیم.

بررسی اثرات روانی متاورس

شرکت متا که بنیان گذار فضای مجازی متاورس به حساب می اید تکنولوژی های جدیدی را به جهان معرفی کرده است اما مشکلات روانی از جایی آغاز می شود که از قبل هیچ آمادگی ای برای این تکنولوژی صورت ندیده بود و جهان هنوز اماده مواجه شدن و درک این فضا را نداشت. این اتفاقی بود که 20 سال پیش و با به روی کار امدن متاورس شروع شد.

مردم بسیاری هنوز هم درک جامع و کاملی از فضای مجازی متاورس ندارند به همین علت است که استفاده صحیح از ان را هم بلد نیستند و زیاده روی در استفاده از متاورس همانند زیاده روی در دیگر کار ها عواقب و اثرات روانی ای نیز به همراه دارد.

یکی از اصلی ترین اثراتی که متاورس دارد، بر روی زندگی حقیقی است که موجب دور شدن انسان از واقعیت ها می شود اما این موضوع از زمانی شروع شد که شرکت فیس بوک تغییر نام داد و اعلام کرد نام جدید و برند تجاری اش متا می باشد. شرکت متا که شرکتی بسیار بزرگ بود با به وجود امدنش حجم بسیاری از تکنولوژی را در دسترس مردم قرار داد و این اتفاق در عرض چند سال به گونه ای بود که سطح تکنولوژی زندگی مردم از 0 به صد رسید!

متا 2 میلیارد کاربر دارد که حدود یک سوم جهان شامل این 2 میلیارد می شوند و در نتیجه می توانند از متاورس بهره مند شوند. این تعداد بالا از کاربر سبب حساسیت بیشتر برای اثار و نتایج این پلتفرم مجازی بر روی زندگی مردم شده است که در نتیجه به عواقبی چون افسردگی، دوری از زندگی حقیقی و تبلی مردم و در نتیجه عدم تحرک و افزایش وزن شد در این حال بیماری هایی که مصوب ان ها چاقی بودند نیز افزایش یافتند. افسردگی شایع ترین اثری می باشد که متاورس بر رو کاربرانش گذاشته است چرا که در این فضا برخورد مداوم با افراد جدید و امکان مکالمه با ان ها کم پیش می اید.

یکی دیگر از اثاری که متاورس و دیگر فضا ها مجازی از جمله اینستا گرام دارند این است که سبب می شوند اعتماد به نفس کاربران پایین بیاید و مقایسه ای که دائم بین این دو فضا صورت می گیرد سبب بسیاری از مشکلات می شود!

مشکلات اجتماعی متاورس در جامعه

مشکلات اجتماعی متاورس در جامعه

مشکلات زیادی از جمله افسردگی برای کاربران به وجود می اید که این موضوع در افراد جوان بسیار شدید تر صورت می گیرد چرا که ان ها به دنبال راهی برای فرار از زندگی حقیقی و مشکلات ان هستند که متاورس امن تری مکان برای ان ها به حساب می اید. به همین خاطر است که به این فضا پناهگاه امن نیز گفته می شود. پناهگاه ای که موجب دوری از زندگی حقیقی بوده و در نتیجه باعث درون گرایی شدید افراد شده و نیز سبب اعتیاد و وابستگی کاربران به متاورس می شود!

استفاده محدود و کنترل شده از متاورس

استفاده محدود و ایجاد تعادل بین دو فضای مجازی و واقعی مهم ترین اصلی است که انسان ها باید از ان پیروی کنند تا در نتیجه به ان ها اسیب کم تری وارد شود. اگه تعادل در استفاده از این دو فضا انجام شود دیگر شاهد موضوعاتی چون افسردگی، احساس تنهایی و یا اعتیاد به متاورس نخواهیم بود.

اگر استفاده از واقعیت مجازی به صورت کنترل شده و تحت نظارت باشد می توان به متاورس به چشم یک فرصت عالی نگاه کرد و نه خطر!

سلامت روح و روان انسان مهم ترین موضوعی ای است که باید به ان توجه کرد و اگر در این زمینه بی توجه ای صورت بگیرد عواقب ان چیزی جز پشیمانی نیست.

نظر متخصصان در مورد این اثرات روانی متاورس

وال استریت ژورنال، فردی است که به تحقیق در این موضوع برخاسته و با جمع اوری نظر تمام کارشناسان در رابطه با اثر روانی متاورس سوالات جدیدی نیز ایجاد کرده است. یکی از این سوالات این است که متاورس چگونه می تواند بر اعتماد به نفس انسان ها تاثیر بگذارد؟ در رابطه با این سوال مطرح شده باید گفت که کاربران وقتی دنیایی کامل همچون متاورس را ترک می کنند و وارد دنیای حقیقی با مشکلات و دغدغه های فراوان می شوند، مغز ان ها با شکی روانی مواجه می شود که بر اعتماد به نفس ان ها اثر می گذارد.

پیتر اچلز که استاد روان شناسی و علوم ارتباطات در دانشگاه باث اسپا بوده بر خلاف دیگر افراد که تمرکز خودشان را بر روی بد جلوه دادن متاورس و اثرات منفی ان گذاشته اند اعلام کرده است که مردم همشه نباشید به دنبال نکات منفی باشند چرا که هچ چیز بی نقص نبوده از این رو می توانیم به متاورس به عنوان فرصت فوق العاده نگاه کنیم که باید در استفاده از ان احتیاط کرد. در نهایت پیشنهاد می کنیم از مقاله متاورس و زندگی انسان در آینده بازدید به عمل آورید.

سوالات متداول

متاورس چه اثرات روانی ای بر زندگی مردم می گذارد؟

موجب دور شدن انسان ها از هم، افسردگی و عدم تحرک افزایش وزن و بیماری هایی که مصوب ان ها چاقی بودند، شد

دلیل به وجود امدن این اثرات منفی بر روی انسان ها چیست؟

مشکلات روانی از جایی آغاز می شود که از قبل هیچ آمادگی ای برای این تکنولوژی صورت ندیده بود و جهان هنوز اماده مواجه شدن و درک متاورس را نداشت. عدم استفاده صحیح او زیاده روی از متاورس نیز یک علت دیگر است.

چگونه می توان از بروز این اثار روانی جلو گیری کرد؟

با استفاده محدود و کنترل شده از متاورس می توان از اثار روانی جلوگیری کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
fatemeh dhi

fatemeh dhi

فعالیت اصلی من تولید محتوا حوزه متاورس می باشد. در خدمت شما در بهترین سایت متاورس ایران یعنی متاورس یاب هستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها