اصطلاحات متاورس اخبار متاورس

اصطلاحات متاورس به صورت جامع و کامل

متاورس یکی از فناوری های محبوب در زمینه بلاک چین می باشد و در حال حاضر برنامه ها و پلتفرم های زیادی به کمک آن راه اندازی شده اند. از زمان راه اندازی و توسعه متاورس، اصطلاحات و واژگان زیادی در این حوزه به وجود آمده است. برای آشنایی بیشتر با دنیای متاورس لازم است تا به صورت کامل با این اصطلاحات آشنا شده و به معرفی آن ها بپردازیم. در این مقاله از وب سایت متاورس یاب قصد داریم با انواع مختلف اصطلاحات متاورس آشنا شویم و هر یک را به صورت کامل شرح دهیم. با مطالعه این مقاله قادر خواهید بود تا مفهوم متاورس را به درستی درک نمایید. در نتیجه توصیه می کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

متاورس چیست و چرا اهمیت دارد؟

متاورس چیست و چرا اهمیت دارد؟

در ابتدای این مقاله لازم است تا با مفهوم و اصطلاح متاورس آشنا شویم و به بررسی اهمیت آن بپردازیم سپس در بخش های بعدی به بررسی اصطلاحات متاورس بپردازیم . متاورس اصطلاحی است که برای توصیف دنیای مجازی به کار می رود که با هم گرایی تکنولوژی های متعدد از جمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و هوش مصنوعی ایجاد شده است. این پلتفرم یک فضای دیجیتال مشترک است که در آن افراد می توانند با یکدیگر و با اشیا مجازی به صورت بی درنگ تعامل داشته باشند. متاورس اغلب به عنوان تعمیمی از جهان فیزیکی دیده می شود که به کاربران اجازه می دهد تا نسخه های دیجیتال مکان ها و اشیا دنیای واقعی را کشف و با آن ها تعامل کنند.

این اصطلاح برای اولین بار توسط نویسنده داستان های علمی – تخیلی نیل استیفنسون در رمان “تصادف برفی” در سال ۱۹۹۲ ابداع شد. استیفنسون در این رمان دنیایی مجازی را توصیف کرد که مملو از آواتارهایی است که می توانند بی درنگ با یکدیگر تعامل داشته باشند. این مفهوم از آن زمان توسط بسیاری از فناوری ها و شرکت ها پذیرفته شده است و آن ها برنامه ها و سرویس های خود را روی متاورس توسعه می دهند.

متاورس یک پلتفرم غیر متمرکز است که ایجاد دارایی های دیجیتال، هویت های دیجیتال و قراردادهای هوشمند را ممکن می کند. این یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که توانایی ایجاد و تجارت دارایی های دیجیتال و همچنین ذخیره و مدیریت هویت های دیجیتال را برای کاربران فراهم می کند.متاورس به گونه ای طراحی شده که به توسعه دهندگان اجازه می دهد اپلیکیشن ها و سرویس های خود را روی آن ایجاد کنند.
همچنین قابلیت ذخیره و مدیریت امن هویت های دیجیتال و همچنین انتقال امن دارایی های دیجیتال بین طرف های مختلف را در اختیار کاربران قرار می دهد. متاورس همچنین کاربران را قادر می سازد تا قراردادهای هوشمندی را ایجاد کنند که می تواند برای اهداف مختلفی مانند کمپین های سرمایه گذاری جمعی و غیره مورد استفاده قرار گیرد.

پلتفرم Metaverse با توکن بومی خود، ETP (توکن اتریوم)کار می کند. توکن ETP برای اهداف مختلفی مانند پرداخت کارمزد تراکنش در شبکه، دریافت پاداش برای تاییدکنندگان و غیره استفاده می شود. توکن ETP همچنین به عنوان واسطه تبادل بین طرف های مختلف در شبکه عمل می کند. متاورس با در نظر گرفتن مقیاس پذیری طراحی شده است که به آن اجازه می دهد حجم زیادی از تراکنش ها را بدون به خطر انداختن امنیت یا عملکرد خود مدیریت کند.
این شبکه همچنین دارای ویژگی های حریم خصوصی پیشرفته ای مانند اثبات های دانش صفر است که به کاربران اجازه می دهد داده های خود را خصوصی نگه دارند در حالی که هنوز قادر به تعامل با دیگر کاربران در شبکه هستند.

به طور کلی، متاورس یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که توانایی ذخیره و مدیریت امن هویت های دیجیتال، ایجاد و تجارت دارایی های دیجیتال و اجرای قراردادهای هوشمند در محیطی امن را برای کاربران فراهم می کند.
متاورس با ویژگی های پیشرفته حریم خصوصی و قابلیت های مقیاس پذیری، امروزه به یکی از محبوب ترین پلتفرم ها در فضای بلاک چین تبدیل شده است. در ادامه به بررسی اصطلاحات متاورس می پردازیم و با این اصطلاحات در زمینه های مختلف آشنا می شویم.

اصطلاحات تجاری متاورس

اصطلاحات تجاری متاورس

در این بخش از مقاله بررسی اصطلاحات متاورس لازم است در مورد اصطلاحات تجاری متاورس صحبت کنیم. در ادامه برخی از مهم ترین اصطلاحات متاورس در زمینه تجاری برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در پروژه های متاورسی دارند را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • مارکت کپ ( Market Cap ): یکی از اصطلاحات متاورس در حوزه تجاری، مارکت کپ یا Market capitalization می باشد. این اصطلاح مربوط به ارزش کلی یک پروژه اختصاص داده می شود. از ضرب توکن های در گردش هر پروژه در قیمت توکن، مارکت مپ محاسبه می شود.
 • توکن بومی ( Native Token ): توکن های بومی یک ارز دیجیتال بنیادی بلاک چین هستند. هر بلاک چین توکن بومی خود را دارد که برای پاداش دادن به ماینرها و پرداخت های درون برنامه استفاده می شود. این توکن ها به عنوان توکن های پایه یا توکن های ذاتی نیز شناخته می شوند زیرا هر بلاک چین با توکن مخصوص خود عمل می کند.
 • لند دراپ ( Land drop ): لند دراپ زمین های جدیدی می باشند که در متاورس برای خرید قرار می گیرند. این زمین ها دارای قیمت مناسبی هستند و کاربران می توانند از آن ها استفاده کنند.
 • اقتصاد خالق ( Creator Economy ): این اصطلاح متاورس به افرادی تعلق دارد که محتوای جدید تولید کرده و از طریق آن کسب درآمد می کنند. این امر می تواند فعالیت های فضای مجازی مانند فروش دارایی های NFT، طراحی محصولات، میزبانی رویدادها و موارد دیگر باشد که دنبال کنندگان می توانند به صورت آنلاین با آن ها تعامل داشته باشند.
 • عرضه اولیه ( Primary Sale ): اگر دارایی مجازی مستقیما توسط شخص خریداری شود به آن عرضه اولیه می گویند.
 • عرضه ثانویه ( Secondary Sale ): در این نوع عرضه کاربر به جای خرید مستقیم ملک از خود پروژه، آن را از کاربر دیگری خریداری می کند. این نوع از عرضه در بازارهای ان اف تی مانند اوپن سی و یا بازار مربوط خود پروژه متاورسی انجام می شود.
 • کف قیمتی ( Floor Price ): یکی دیگر از اصطلاحات متاورس مربوط به کیف قیمتی می باشد و به کمترین قیمتی گفته می شود که می توان یک دارایی را خریداری نمود. بررسی کف قیمتی در ارزش گذاری های یک پروژه بسیار موثر و کاربردی می باشد.
 • املاک و مستغلات کسری ( Fractional Ownership ): به این نوع از املاک زمانی می گویند که چند نفر در داشتن یک داریی نقش دارند. به عبارت دیگر با هم در هزینه های آن شریک می باشند.

اصطلاحات فنی متاورس

در ادامه بررسی اصطلاحات متاورس نوبت به بررسی اصطلاحات فنی آن می رسد. برخی از این اصطلاحات که به شما در شناخت بهتر این دنیای دیجیتالی کمک می کند عبارت هستند از:

 • پروژه‌های متن باز ( Open Source ): این نوع از پروژه ها به کاربران و سایر توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به کدهای برنامه نویسی آن دسترسی داشته باشند. در نتیجه این قابلیت باعث می شود تا هر روز آپدیت های جدیدی به یک پروژه افزوده شود و امنیت داریی ها افزایش یابد.
 • سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز ( DAO ): DAO مخفف سازمان خود مختار غیرمتمرکز است که نوعی سازمان دیجیتالی است که از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند روی بلاک چین اجرا می شود.این قراردادها قوانین یک DAO، نحوه حکمرانی و نحوه اجرای تصمیمات را دیکته می کنند.بسیاری از پروژه های متاورس، DAO ها را به عنوان راهی برای دادن حق رای به کاربران و کنترل جهت پروژه دارند، که متاورس را به یک تجربه جذاب تر و اجتماعی تر تبدیل می کند.
 • Play to Earn ( P2E ): بازی های P۲E یک چرخش نوآورانه در صنعت بازی های سنتی هستند زیرا به بازیکنان اجازه می دهند تا با پیروزی در نبردها و رقابت ها، تکمیل ماموریت ها و اجاره یا فروش دارایی های خود (به عنوانNFT )، توکن ها و ارزهای دیجیتال درون بازی را به دست آورند. علاوه بر این، برخی از محبوب ترین بازی های P۲E معمولا به شما اجازه می دهند دارایی ها و رمزارز خود را با پول فیات مبادله کنید و داشتن آن را به یک سرگرمی سودآور تبدیل کنید. این نوع از بازی ها بخش مهمی از متاورس برای مدل پاداش دادن به بازیکنان برای زمان و سرمایه گذاری آن ها در یک محیط مجازی است و به آن ها اجازه می دهد تا مالکیت واقعی بر دارایی های درون بازی خود داشته باشند، که اساس متاورس نیز همین است. یک نمونه موفق از این نوع بازی ها، Axie Infinity است که با انجام ماموریت های بازی، توکن Axie را به دست خواهید آورد.
 • واقعیت مجازی (VR): واقعیت مجازی که با نام VR نیز شناخته می شود، به محیطی مجازی و دیجیتالی اشاره دارد که در آن کاربران می توانند به طور کامل در یک واقعیت شبیه سازی شده فعالیت کنند. برای دسترسی به چنین فضایی، از محصولاتی مانند هدست های واقعیت مجازی استفاده می شود که دید ۳۶۰ درجه ای از دنیای مجازی فراهم می کنند و امکان حرکت و تعامل را فراهم می کنند.
 • قابلیت تعامل بین زنجیره‌ای ( Interoperability ): قابلیت تعامل بین زنجیره ای، توانایی دو یا چند سیستم یا مولفه برای تبادل اطلاعات و استفاده از اطلاعاتی است که رد و بدل شده است. این ویژگی یک سیستم یا یک محصول است که به آن اجازه تعامل با سیستم ها یا محصولات دیگر را بدون تلاش خاصی از سوی کاربر می دهد. این یک قابلیت مهم است تا اطمینان حاصل شود که سیستم های مختلف می توانند به طور موثر با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و کار کنند.
 • توکن‌های حاکمیتی ( Governance Tokens ): توکن های حاکمیتی نوعی از ارز هایی دیجیتال هستند که به دارندگان توکن اجازه می دهند درمورد یک بلاک چین رای دهند. هدف اصلی توکن های حاکمیت، دادن حق رای به دارندگان در مورد نحوه اجرای پروژه است.

اصطلاحات متاورس مربوط به اکانت های ساخته شده

در این بخش به بررسی اصطلاحات مربوط به اکانت ساخته شده متاورسی و اطلاعات اشخاص، املاک و … در قالب ان اف تی ها می پردازیم.

 • آواتار‌ ( Avatar ): یکی از محبوب ترین اصطلاحات متاورس، avatar است. آواتار یک نمایش دیجیتالی از کاربر در دنیای مجازی است. آواتارها را می توان به گونه ای سفارشی کرد که شبیه به همتایان واقعی خود باشند یا به هر شکلی قابل تصور باشند. آواتارها برای تعامل با دیگر کاربران و کشف محیط ها در متاورس مورد استفاده قرار می گیرند.
 • توکن غیر قابل تعویض (NFT): توکن های غیرقابل معاوضه (NFT)توکن های رمزنگاری شده منحصربه فردی هستند که روی بلاک چین وجود دارند. آن ها می توانند نشان دهنده دارایی های دیجیتال یا فیزیکی مانند آثار هنری، موسیقی یا کلکسیونی و … باشند و خرید و فروش شوند. OpenSea اولین و بزرگ ترین بازار خرید و فروش NFT ها و رمزارزها می باشد.
 • کلکسیون ( Collectible ): مجموعه ای از اقلام دیجیتالی متاورسی می باشند. نادر بودن این کالکشن ها باعث ارزش بالای آن ها شده است. Wilder World یک نمونه خوب از کلکسیون ها می باشد.
 • Direct to Avatar ( D2A ) : Direct-to-Avatar مدلی است که در آن برندها، شرکت ها و کاربران می توانند محصولات خود را مستقیما به آواتارها در دنیای مجازی بفروشند. این یک مدل کسب وکار نوظهور است که هر واسطه ای را دور می زند و امکان فروش مستقیم به هویت های دیجیتال را فراهم می کند. D2A مواردی فراتر از صنعت بازی و مد دارد، مانند فروش کفش های ورزشی مجازی که در قالب ان اف تی ها ذخیره می شوند یا تحویل کالاهای جدید به آواتارهای مشتریان در متاورس.
اصطلاحات امنیتی متاورس

اصطلاحات امنیتی متاورس

در پایان مقاله بررسی اصطلاحات متاورس نوبت به اصطلاحات امنیتی متاورس می رسد. همان طور که می دانید تامین امنیت یک دارایی متاورسی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و لازم است به آن توجه کنید. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین واژه های امنیتی که در متاورس به کار می روند می پردازیم.

 • کلید خصوصی ( Private Key ): کلید خصوصی یک کلید سری است که در رمزنگاری برای رمزگذاری و رمزگشایی داده ها استفاده می شود. از این روش برای دسترسی به داده ها و سرمایه های رمزنگاری شده ای که روی بلاک چین قرار دارند، استفاده می شود. کلید عمومی برای رمزگذاری و رمزگشایی داده ها استفاده می شود، اما برای دسترسی به داده ها استفاده نمی شود. هر آدرس بلاک چین هر دو کلید عمومی و کلید خصوصی را دارد.
 • کیف پول آنلاین ( Online Wallet ): کیف پول های آنلاین فضایی مبتنی بر نرم افزار برای ذخیره و نگهداری کردن کلید خصوصی می باشند. این ابزار روشی آسان برای مدیریت و دسترسی به دارایی های متاورسی می باشد. با این حال باید توجه داشت این کیف پول ها از امنیت کامل برخوردار نبوده و باید به آن دقت نمود.
 • کیف پول سخت افزاری ( Hardware Wallet ): کیف پول سخت افزاری کیف پول رمزارزی است که کلیدهای خصوصی کاربر را در یک دستگاه سخت افزاری امن ذخیره می کند.کیف پول های سخت افزاری امنیت و ذخیره سازی پیشرفته ای برای هزاران رمزارز مختلف ارائه می دهند و آن ها را به گزینه بهتری برای ذخیره سازی امن و طولانی مدت رمزارزها نسبت به کیف پول های آنلاین تبدیل می کنند. کیف پول های سخت افزاری محبوب Ledger، SafePal، Trezor، و KeepKey می باشند. این کیف پول ها از نوعی احراز هویت دوعاملی (۲FA)برای محافظت در برابر دسترسی غیرمجاز استفاده می کنند. آن ها به گونه ای طراحی شده اند که دستگاه های مینیمالیستی باشند و تنها یک صفحه نمایش کوچک، یک دکمه یا دو دکمه داشته باشند و عمل ساده ذخیره کلیدها و امضای تراکنش ها را انجام دهند. کیف پول های سخت افزاری در صورت استفاده صحیح می توانند با آفلاین نگه داشتن دارایی های دیجیتال کاربران و دور نگه داشتن آن ها از دست هکرها، لایه امنیتی بیشتری را برای آن ها فراهم کنند. در ادامه پیشنهاد می کنیم اصطلاحات NFT را بخوانید.

سوالات متداول

مارکت کپ ( Market Cap ) چیست؟

این اصطلاح مربوط به ارزش کلی یک پروژه اختصاص داده می شود. از ضرب توکن های در گردش هر پروژه در قیمت توکن، مارکت مپ محاسبه می شود.

آواتار‌ ( Avatar ) چیست؟

آواتار یک نمایش دیجیتالی از کاربر در دنیای مجازی است. آواتارها برای تعامل با دیگر کاربران و کشف محیط ها در متاورس مورد استفاده قرار می گیرند.

توکن بومی ( Native Token ) چیست؟

توکن های بومی یک ارز دیجیتال بنیادی بلاک چین هستند. هر بلاک چین توکن بومی خود را دارد که برای پاداش دادن به ماینرها و پرداخت های درون برنامه استفاده می شود.

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن های غیرقابل معاوضه (NFT)توکن های رمزنگاری شده منحصربه فردی هستند که روی بلاک چین وجود دارند.  آثار هنری، موسیقی و … می توانند در قالب ان اف تی ها ذخیره شده و به عنوان یک دارایی دیجیتالی استفاده شوند.

توکن‌های حاکمیتی ( Governance Tokens ) کدامند؟

نوعی از ارز هایی دیجیتال هستند که به دارندگان توکن اجازه می دهند درمورد یک بلاک چین رای دهند.

منظور از Play to Earn ( P2E ) چیست؟

این نوع از بازی ها بخش مهمی از متاورس برای مدل پاداش دادن به بازیکنان برای زمان و سرمایه گذاری آن ها در یک محیط مجازی است و به آن ها اجازه می دهد تا مالکیت واقعی بر دارایی های درون بازی خود داشته باشند.

5/5 - (2 امتیاز)

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها