کپی رایت در nft آموزش NFT

کپی رایت در nft و آثار هنری آن چگونه است؟

  • توسط mahtab
  • 6 دقیقه

nft در این روز ها به یکی از جالب ترین و داغ ترین مباحث تبدیل شده است و قصد داریم تا در این مقاله در خصوص کپی رایت در nft و مطالب پیرامون آن به صورت کامل بحث و صحبت کنیم. می توان گفت که nft ها در زمینه های آثار هنری که شامل موسیقی، بازی، کلکسیون‌ ها و … مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد دارد که در ادامه باید اشاره شود که پلتفرم های مختلف آن نیز به فروش می رسد. در ادامه در مورد حقوق قانونی هر شخص در خصوص این آثار بحث خواهد شد و مفهوم کپی رایت ان اف تی را برای شما بازگو خواهیم کرد.

حق مالکیت انحصاری چیست؟

حق مالکیت انحصاری چیست؟

در آغاز بهتر است تا بررسی کنیم و ببینیم که منظور از کپی رایت چیست! بر طبق این قانون کپی رایت آمریکا حمایت از اثر های اصیل تالیفی مثل عکس‌ ها، تابلو های هنری، نقاشی‌ ها و آثار گرافیکی کامپیوتری را ضمانت می کند. مولفان دستاورهای اصیل این‌ چنینی این قدرت را دارند تا بدین وسیله کپی آثار خود را ساحته و آنان را بفروشند و همچنین از کار خود آثار مشتق شده ای را ایجاد کنند و حتی اثر های خلق شده خود را اجرا نموده و در منظر عموم نمایان کنند.

حال باید بدانید که این قانون دارای محدودیت زمانی بوده و به صورت معمول پس از 70 سال بعد از فوت خالق آن اثر و یا 95 سال بعد از منتشر شدن آن اثر، منقضی می گردد. دقیقا به محض این که اثر شما بر روی بوم و کاغذ و یا به صورت فایل رایانه ای برود، مراحل حفاظت از کپی رایت شروع می گردد. برای این که این مصونیت برای شما اجرا شود باید حقوق کپی رایت خود را به صورت کامل ثبت کرده باشید.

نگاه کوتاهی بر کپی رایت در nft

نگاه کوتاهی بر کپی رایت در nft

بهتر است تا در ابتدا در این خصوص صحبت شود و نگاهی داشته باشیم بر رابطه این دو و آن را بررسی کنیم. در این باب باید گفت که ان اف تی ها توکن های بی همتایی بوده و می توان از آن تحت عنوان یک پدیده دیجیتالی یاد کرد که موفق شده است تا توجه بسیاری ار خریداران ثروتمند و سرمایه گذاران را به سمت خود جذب کند.

ان اف تی ها در حقیقت گواهی های دیجیتالی هستند که ادعای مالکیت شخص را نسبت به یک اثر یا دارایی تایید می کند و این قدرت را به آن شخص داده تا آن را منتقل نموده و یا بفروشند. پس همان طور که متوجه شده اید، ترکیب این دو از مالکیت هنرمند یا خالق محافظت خواهد کرد که پدیده ای شگفت انگیز در این راستا به شمار می آید.

به ثبت رساندن در روند کپی رایت این قدرت را در اختیار خالق اثر می گذارد تا اگر نیاز به ثبت شکایت بود، بتواند طرف دعوی خود را در دادگاه فدرال فرا بخواند. حقوق وکیل مدافع و خسارت ناشی از نقض قانون کپی رایت فقط شامل اشخاصی می شود که نسبت به ثبت حقوق انحصاری آثار خود در ایالات متحده اقدام کرده باشند. خدمات دیگر در قبال نقض کپی رایت عبارتند از:

  • حکم و یا دستور منع برای جلوگیری از نقض بیشتر این حقوق
  •  جبران خسارات مالی

شما نیز به جهت برخورداری از این خدمات می توانید درخواست نامه خودتان را در قالب یک فایل و توسط خدمات آنلاین به سایت کپی رایت آمریکا ایمیل کرده و همچنین می توانید درخواست نامه کاغدی خود را نیز ارسال کنید. در ادامه بعد از اعطای خدمات حافظتی و طی شدن مراحل و روند تایید، گواهی ثبت توسط اداره کپی رایت برای شما صادر می شود.

آیا خدمات کپی رایت برای nft اعمال می شود؟

آیا خدمات کپی رایت برای nft اعمال می شود؟

خب بهتر است تا بررسی کنیم و ببینیم که آیا این قوانین برای nft ها نیز صدق می کنند یا نه؟! در این خصوص می توان گفت که اگر هنرمند و خالق اثر با شخص کلکسیونر به توافق نرسد، به صورت کلی حفاظت کامل از قانون کپی رایت شامل حال اثر خلق شده و خود شخص خالق و هنرمند می شود.

تغییر در توکن شامل حق کپی رایت می‌ شود؟

در این باب می توان گفت که اگر اصول رعایت شود، باعث می شود تا دفاع در برابر نقض کپی رایت تقویت گردد و در دادگاه نیز به جهت بررسی منصفانه بودن موارد خاص چندین عامل مورد ارزیابی قرار می گیرند. به یکی از این عوامل می توان اشاره کرد و آن نیز این است که آیا استفاده از مفاد اصلی در حالت “قابل تغییر” بوده است یا نبوده است!

در اصل قابل تغییر بودن، اثر دارای کپی رایت اصلی را مورد استفاده قرار داده و در ادامه ماهیت و یا ظاهر آن را به درجه بالا رسانده و این کار تا جایی ادامه می یابد که چنین کاربردی دیگر به عنوان نقض کننده کپی راست شناخته نشود.

اهمیت کپی رایت در nft چیست؟

اهمیت کپی رایت در nft چیست؟

حال بهتر است تا بررسی کنیم که اهمیت آن چیست و آن را مورد بررسی قرار دهیم. در این خصوص باید گفت که ان اف تی ها در حال حاضر در صدد تغییر دادن ارزش داده توسط مشارکت در امور مالی غیرمتمرکز هستند. در نگاهی عمیق تر می توان این را فهمید که ماهیت یک توکن، واحد داده ذخیره شده در بلاک چینی است که یک دارایی دیجیتال را تحت عنوان یک ماهیت ویژه و تک غیرقابل تعویض می نماید. در پایان می توان گفت که ان اف تی های برای برقراری امنیت دارای اهمیت و کاربرد فراوان بوده و در حوزه مختلفی مانند آثار هنری که بیان شد دارای کاربرد فراوان هستند. نحوه فروش آثار هنری در nft را به عنوان مقاله پیشنهادی بعدی بخوانید.

سوالات متداول

کپی رایت در nft های هنری کاربرد دارد؟

بله کپی رایت در nft های دارای کاربرد بوده و از حق مالکیت آثار هنری محافظت می کند.

خدمات کپی رایت برای nft اعمال می شود؟

بله خدمات حق مالکیت برای ان اف تی ها نیز اعمال می شود.

5/5 - (11 امتیاز)
mahtab

mahtab

من کارشناس هوش مصنوعی و محقق در زمینه متاورس و ارائه دهنده مطالب آموزشی در مورد متاورس از سال 2019 هستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها