بلاکچین دانشنامه

همه چیز در مورد بلاکچین

 • توسط mahtab
 • 10 دقیقه

بلاکچین چیست؟ در این مقاله قصد بر این است تا راجب بلاکچین صحبت کرده و ویژگی ها و کاربردهای آن را برایتان شرح دهیم تا به صورت کامل با آنان آشنا شوید. همچنین روش و چگونگی کار آن نیز برایتان شرح داده خواهد شد. پس با متاورس یاب همراه باشید تا به تمام سوالات متداول شما در این حوزه پاسخ داده شود. همراه سایت متاورس یاب باشید.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین چیست؟

خیلی ساده و روان می توان گفت که فناوری blockchain یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش بوده و تنها تفاوتی که با سایر سیستم های مشابه دارد این است که اطلاعات و دیتا ها بین تمام کاربران بلاکچین به اشتراک گذاشته می شود. می توان گفت که توسط توزیع داده و رمزنگاری، امنیت بلاکچین تا حد بالایی تضمین شده و امکان دستکاری اطلاعات و هک نیز از بین رفته است.

نگاهی بر نحوه کار blockchain

نگاهی بر نحوه کار blockchain

در همین راستا باید گفت که در هر بلاک از بلاکچین هر داده و اطلاعاتی قابل ثبت است. این اطلاعات و داده ها در این بلاک ها ثبت شده و این بلاک ها به صورت زنجیره ای بهم متصل می شوند که در نتیجه بلاک چین تشکیل خواهد شد.

در ادامه باید گفت که هر بلاک دارای چیزی به نام هش بوده که در حالت کلی یک رشته متنی است که از یک تابع ریاضی خاص تولیده شده است و جلوگیری از تقلب در سیستم کاربرد آن یعنی کاربرد هش است. می توان گفت که هش یک ورودی یا داده همیشه ثابت بوده و این قابلیت را دارد تا از تقلب و تغییر اطلاعات ثبت شده بر روی سیستم بلاکچین جلوگیری کند.

کاربردهای بلاکچین چیست؟

کاربردهای بلاکچین چیست؟

یکی از کاربردهای مهم این فناوری ارزهای دیجیتال می باشد زیرا بدین وسیله می توان از تقلب، دوبار خرج کردن پول و برگشت تراکنش ها در دنیای ارزهای دیجیتال جلوگیری کرد. همچنین علاوه بر این به جز این کاربرد در دنیای کریپتو ها می توان به کاربردهای آن در هرجایی که نیاز به ذخیره اطلاعات باشد و هرجا که نیاز به از بین بردن نیاز به اعتماد باشد اشاره کرد.

در ادامه می توان گفت که توسط بلاکچین می توان دارایی ها را به توکن های دیجیتالی تبدیل نموده و سپس آن را به صورت دارایی قابل انتقال ارائه کرد. هنوز جهان به صورت کامل آماده پذیرش blockchain و کاربردهای آن نبوده و برای رسیدن به آن هنوز زمان نیاز است که در آینده شاهد ظهور جهان بلاکچینی خواهیم بود و می توان به آینده آن امید داشت.

اهمیت بلاکچین در چیست؟

اهمیت بلاکچین در چیست؟

اهمیت بلاک چین در این است که دارای کاربردهای فراوان در تمام زمینه های فناوری بوده و بیشترین کاربرد آن در صنعتی است که تراکنش پذیر بوده مانند تبادلات پول، املاک و حتی کالا که کاربرد و جایگاه عظیمی بوده و مردم روزانه از آنان استفاده می کنند. پس همان طور که می بینید آینده در دستان بلاکچین و موارد مربوط به آن است.

مشکلات و محدودیت های blockchain چیست؟

مشکلات و محدودیت های blockchain چیست؟

با دانستن کاربرد ها و ویژگی های بلاک چین بهتر است نظری داشته باشیم بر محدودیت ها و مشکلات آن که در همین راستا می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • اصطلاحات تخصصی
 • گستردگی شبکه
 • هزینه تراکنش ها
 • سرعت شبکه
 • نقص امنیتی غیرقابل اجتناب
 • خطای انسانی
 • ورودی زبانه و خروجی زبانه

نگاهی بر انواع بلاکچین

جالب است که بدانید blockchain نیز دارای انواع گوناگون است که با توجه به نوع آن دارای خصوصیات خاص خود است. به طور کلی از انواع بلاکچین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بلاکچین عمومی ضد انحصاری
 • بلاکچین عمومی انحصاری
 • blockchain خصوصی انحصاری
آینده بلاکچین چگونه خواهد بود؟

آینده بلاکچین چگونه خواهد بود؟

بلاکچین یکی از جدید ترین فناوری های حال حاضر جهان بوده و قادر است تا عملیات ها و کسب و کار ها را به صورت بهینه تر و ایمن تر انجام دهد و سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار می توانند بر روی آن حساب کنند. در نتیجه می توان فهمید که یکی از بهترین گزینه ها برای پیشبرد اهداف است و می توان نسبت به آینده و محبوبیت آن در آینده دیدگاهی مثبت و امیدوار کننده داشت.

مکانیسم اجماع در بلاکچین به چه معناست؟

باید گفت که در بلاک چین تمام اطلاعات و تراکنش ها روی یک دفترچه کل واحد توزیع شده ذخیره و نگهداری می شوند. در نتیجه برای صحت اطلاعات و داده ها باید توافقی صورت گیرد. بقای بلاک چین به کاربران و اعضای آن بستگی دارد و مدیریت آن را اعضای آن انجام می دهند. پس در نتیجه می توان گفت که تایید نمودن یک تراکنش تنها به چند نفر بستگی نداشته و محدود نشده و برای تایید نمودن باید اعضای آن به اجماع برسند.

نقش بلاکچین در دنیای ارزهای دیجیتال

نقش بلاکچین در دنیای ارزهای دیجیتال

حوزه ارزهای دیجیتال یکی از حوزه هایی است که بلاکچین در آن کاربرد فراوان داشته است و برای انتقال ارز از بلاکچین استفاده می شود. هر تراکنشی که در خصوص هر ارز انجام می شود در بلاکچین آن ارز ذخیره می شود.

به عنوان مثلا ارز دیجیتال بیت کوین از بلاکچین بیت کوین برای ذخیره تراکنش های این ارز دیجیتال استفاده می کند. علاوه بر ارز دیجیتال بیت کوین بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال از این فناوری برای عملیات های خود استفاده می کنند. البته لازم به ذکر است که بدانید از سایر فناوری های موجود نیز می توان برای این کار استفاده کرد و تنها محدود به فناوری بلاکچین نیستند. با این وجود فناوری blockchain، فناوری است که بسیاری از ارزهای دیجیتال مطرح از آن استفاده می کنند.

سوالات متداول

بلاکچین در حوزه ارزهای دیجیتال نیز کاربرد دارد؟

بله در این حوزه بسیار استفاده می شود.

ارز دیجیتال بیت کوین از فناوری بیت کوین استفاده می کند؟

بله این ارز از فناوری بلاکچین بیت کوین برای این کار استفاده می کند.

آینده blockchain چگونه خواهد بود؟

این فناوری دارای کاربردهای فراوان در حوزه های مختلف است پس در نتیجه آینده ای درخشان خواهد داشت.

بلاکچین چیست؟

پایگاهی برای ثبت و ضبط و دسترسی به اطلاعات و داده ها به شکل غیرقابل تغییر و توزیع شده است.

ساخت بلاکچین توسط چه کسانی ممکن است؟

شما در صورت داشتن دانش فنی لازم می توانید برای ساخت blockchain اقدام کنید و نیازی به مجوز نخواهد داشت.

امتیاز دهید
mahtab

mahtab

من کارشناس هوش مصنوعی و محقق در زمینه متاورس و ارائه دهنده مطالب آموزشی در مورد متاورس از سال 2019 هستم.

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها